Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD sáhne po volbách na platy úplně všem, nejen bohatým

Volební plakát ČSSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební plakát ČSSD | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Zavést progresivní zdanění, zvýšit daně firmám o dvě procenta na 21 procent, více zdanit tvrdý alkohol a tabák a nyní ještě zvýšit sociální pojištění o procento. To jsou opatření navržená ČSSD ke snížení rozpočtového schodku. Od zvýšení těchto daní si sociální demokracie slibuje přes 30 miliard korun.

Sociální demokraté se chystají zdražit práci. Ve chvíli, kdy se oslabená ekonomika probírá z krize a prudce stoupá nezaměstnanost, se chystají prohloubit jednu z největších slabin Česka. Pokud budou vládnout, zvýší o procento sociální pojištění.

"Přineslo by to do rozpočtu deset miliard korun," oznámil včera předseda ČSSD Jiří Paroubek. Právě za příliš vysoké sociální pojištění, které prodražuje práci a odrazuje firmy od přijímání nových lidí, Česko tradičně kritizují mezinárodní instituce. "Sociální pojištění je nejhorší daň, která nejvíc dusí ekonomiku," říká hlavní ekonom EBRD Erik Berglof.

Až do loňska mělo Česko šesté nejvyšší pojistné ze zemí OECD (34 procent). Hůř na tom byli například Francouzi, Belgičané nebo Řekové. Topolánkova vláda pak pojistné snížila na 31,5 procenta. Stále je ale podstatně vyšší než ve všech silně sociálních skandinávských zemích. Dánové platí na sociálních odvodech jen 11,2 procenta, Finové 24,8 procenta.

Některé návrhy ČSSD

- aukční zadávání veřejných zakázek,
- prověrky výdajů ministerstev
- zvýšení dividendy ČEZ
- zvýšení sociálního pojistného o procento
- progresivní zdanění (příjmy nad 100.000 korun měsíčně by podléhaly dani 38 procent)
- zvýšení zdravotního a sociálního pojištění všem lidem s příjmem nad 142.000 měsíčně


ČSSD se včerejším novým nápadem na vyšší odvody pojistného snaží přesvědčit voliče i investory, kteří kupují vládní dluhopisy, že dokáže snížit obrovské rozpočtové schodky, aniž by musela škrtat ve výdajích.

Hlavní ekonomický expert strany Jan Mládek v sobotu v rozhovoru pro LN řekl, že skutečné škrty představí každá nová vláda až v srpnu. "Nejdřív se nějakým způsobem uplácá snížení výdajů o čtyřicet miliard. Z toho není úniku, to bude muset udělat každá vláda," prohlásil doslova Mládek.

ČSSD se proti Mládkovi ohradila s tím, že prezentoval pouze svůj soukromý názor. Hned včera ale Paroubek přispěchal s ujištěním, že šetřit se nebude muset. Čtěte více: ČSSD se distancuje od Mládka. Sliby prý hodlá plnit

Na nové sociální výdaje bude dost peněz, protože se víc vybere. Na milionářské dani, vyšší sazbě pro firmy a pojistném chce ČSSD získat 21 miliard. Dalších 35 si pak Paroubek slibuje od kontroly útrat ministerstev, aukčního zadávání veřejných zakázek a z dividend ČEZ. "Úspory v provozu státu jsou virtuální. Nemůžete se spoléhat, že se vám to z roku na rok podaří," řekl v této souvislosti ministr financí Eduard Janota. Investoři přitom žádají po zadlužených zemích jasné plány úspor, ne vize a přání.
ČSSD ovšem zdůrazňuje, že jejím hlavním cílem je obnovit ekonomický růst. Sociální pojištění a drahá práce je přesně tím, co vzestup dusí. Skandinávské ekonomiky s nižší daní z práce rostou dlouhodobě rychleji než Francie nebo Belgie.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Volební plakát ČSSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Volební plakát ČSSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Volební plakát ČSSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...