28. ledna 2010 14:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD uklidňuje a slibuje: pokud vyhrajeme volby, schodek nezvýšíme

Poslanci ČSSD David Rath (vlevo), Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek (vpravo dole) při jednání Poslanecké sněmovny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanci ČSSD David Rath (vlevo), Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek (vpravo dole) při jednání Poslanecké sněmovny | foto: ČTK

PRAHA Sociální demokracie nehodlá, pokud v květnu vyhraje parlamentní volby, dopustit zvyšování schváleného schodku státního rozpočtu na úrovni 163 miliard korun. Novinářům to dnes řekli předseda strany Jiří Paroubek a ekonomický expert a šéf poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka.

Schodku pod tři procenta hrubého domácího produktu chce sociální demokracie dosáhnout v roce 2013 a v letech 2015 či 2016 dovést zemi do eurozóny.

Podmínkou udržení schodku je podle Paroubka potvrzení prognózy růstu HDP, kterou má k dispozici ministerstvo financí. Program ČSSD pro cestu z krize má přes 40 opatření a bude hledat cestu jak k úsporám, tak k posílení hospodářského růstu, uvedl předseda strany.

Více o návrzích socialistů zde:


"Také jsme ukázali, které zdroje chceme použít," zdůraznil Paroubek. Zmínil v této souvislosti stovky milionů korun z evropských fondů, který prý nedokázala čerpat koaliční vláda Mirka Topolánka a peníze z emisních povolenek, jejichž čerpání prý nedokáže rozhýbat současné ministerstvo životního prostředí.

Čtěte více

"Nejsme nezodpovědní"
Socialisté se na tiskové konferenci ohradili proti obviněním, že se chovají neodpovědně a hodlají rozhazovat státní finance. Jimi nyní ve sněmovně prosazované návrhy na zvýšení mateřské na loňskou úroveň a opětovné proplácení prvních tří dní nemocenské prý rozpočet nezatíží.

Čtěte také

Potřebné výdaje na oba návrhy ve výši 3,5 miliardy korun chce ČSSD kompenzovat pětimiliardovým příjmem ze svého návrhu na zvýšení daňové progrese u těch, kteří ročně vydělají přes 1,2 milionu korun, vysvětlil Sobotka.

Výnosy z privatizace rozdáme důchodcům
Mimořádný příspěvek důchodcům pro rok 2010, takzvaný 13. důchod, podle Sobotky nemá s rozpočtem a jeho schodkem nic společného, neboť by byl vyplácen z privatizačního účtu ministerstva financí, který zůstal po zrušení Fondu národního majetku.

Na něm je nyní přibližně pět miliard korun, dalších celkem 15 miliard se na něm objeví po výplatě dividend v průběhu roku. Mimořádný důchod by podle Sobotky ve druhém pololetí z tohoto účtu odčerpal jednorázově šest miliard.

Ostatní jen straší
Místopředseda ČSSD a stínový ministr průmyslu Milan Urban zkritizoval předsedu ODS Mirka Topolánka, prvního místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska i ministra financí Eduarda Janotu za jejich výroky o špatném stavu státních financí, hrozícím státním bankrotu, protektorátu mezinárodních finančních institucí či o českém sklouzávání k řeckému vývoji.

"O ekonomice, o její budoucnosti rozhoduje atmosféra ve společnosti a také její očekávání. Myslím, že je slušně řečeno velmi neodpovědné vidět budoucnost černě," prohlásil. Podobná slova prý slyší nejen čeští, ale i zahraniční podnikatelé a investoři.

Lidovky.cz, ČTK