12. května 2009 14:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD vyhrožuje nové vládě

ČSSD by nemusela podpořit vládu, kdyby trvala na poplatcích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSSD by nemusela podpořit vládu, kdyby trvala na poplatcích. | foto: ČTK

PRAHA Poslanecká sněmovna se bude zabývat návrhy na zrušení zdravotnických poplatků. Program mimořádné schůze svolané ČSSD podpořili vedle poslanců ČSSD a KSČM i lidovec Ludvík Hovorka a nezařazení poslanci Věra Jakubková, Olga Zubová a Evžen Snítilý. ČSSD dnes pohrozila, že pokud bude vláda trvat na jejich zachování, nemuseli by jí vyslovit důvěru.

Hlasy občanských demokratů pro zablokování diskuse o zrušení či omezení poplatků ve zdravotnictví nestačily. Proti programu spolu s ODS hlasovala většina lidovců, předseda Strany zelených Martin Bursík a nezařazení Miloš Melčák, Juraj Raninec, Petr Wolf a Jan Schwippel.

Sněmovna tak dnes projedná dva návrhy na zrušení poplatků. První předložil Moravskoslezský kraj, druhý návrh komunisté. ČSSD chce navíc představit i pozměňovací návrh, který poplatky výrazně omezuje. Neplatili by je důchodci, děti a mladí lidé do 19 let, dárci orgánů a krve a lidé s příjmem nižším než 2,5násobek životního minima. O návrzích se dnes jedná v takzvaném druhém čtení.

Rozhodovat by se o nich mělo podle ČSSD v pátek. Neobvykle obsazená je dnes řada sedadel vyhrazená ministrům. Zatímco v posledních dnech funkčního období koaliční vlády Mirka Topolánka (ODS) zela někdy ministerská místa ve sněmovním sále prázdnotou, z nové překlenovací vlády Jana Fischera jmenované v pátek se na své první sněmovní jednání dostavilo deset ministrů.

Na schůzi věnované poplatkům nechybí ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. V lavici ale usedli například také nový ministr vnitra Martin Pecina nebo vicepremiér a ministr obrany Martin Barták. Naopak schůze se kvůli pracovní cestě v Bruselu neúčastní premiér Fischer.

ČSSD pohrozila vyslovením nedůvěry
Zástupci sociální demokracie David Rath a Zdeněk Škromach pohrozili, že ČSSD by vzhledem k příznivému postoji nové ministryně zdravotnictví Dany Juráskové k poplatkům nemusela vyslovit důvěru vládě. "My od ní očekáváme, byť je navržena Občanskou demokratickou stranou, minimálně neutrální postoj k těm poplatkům a jejich rušení," uvedl Rath.

Pokud by na poplatcích trvala, pro řadu poslanců ČSSD by bylo velmi problematické vyslovit důvěru překlenovací vládě, jestliže by se i pro ni stalo zachování poplatků zásadním tématem, dodal. Podle Ratha bude záležet na tom, jak se k poplatkům Jurásková postaví ve sněmovně.

Jurásková při pondělním převzetím svého úřadu uvedla, že chce uhájit poplatky v současné podobě. Vidí v nich zásadní regulační prvek, který brání zneužívání zdravotní péče. Podle ní nejde o to, kolik peněz se z poplatků vybere, ale o to, že jdou na úhradu nákladné péče.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.