26. dubna 2010 15:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

ČSSD: Zlevníme elektřinu, plyn, vodu, volání, internet i poplatky

Sliby ČSSD: zlevníme elektřinu, vodu, plyn, volání, internet i poplatky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sliby ČSSD: zlevníme elektřinu, vodu, plyn, volání, internet i poplatky | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Sociální demokraté chtějí zřídit Regulační a cenový úřad, který bude dohlížet na ceny v energetice, telekomunikacích a bankovnictví. Lepší kontrolu monopolů a síťových odvětví navrhuje ve svém programu také ODS.

ODS: za sliby ČSSD zaplatí každý z nás

Splnění předvolebních slibů ČSSD by za čtyři roky podle ODS stálo 650 miliard korun. Každá rodina by tak za ně zaplatila 250 tisíc korun, jak již dříve řekl volební lídr ODS Petr Nečas. Podle něj by tak každá česká rodina vlastně věnovala Jiřímu Paroubkovi jeden automobil značky Škoda Fabia. Sliby socialistů by zemi dovedly v květnu 2013 ke státnímu bankrotu, tvrdí občanští demokraté.

Jak na dnešní tiskové konferenci ČSSD prohlásil místopředseda strany Milan Urban, nebyl by to však úplně nový úřad, ale instituce, která převezme dosavadní regulační kompetence. Úředníků proto podle něj nebude víc, než jich je nyní.

ČSSD: elektřina je drahá kvůli Topolánkovi

Pokud nový úřad využije všech svých kompetencí, mohla by elektřina podle Urbana zlevnit o 20 až 30 procent. Jeho vznik chce stínový ministr průmyslu ČSSD navrhnout ve středu stranickému grémiu. "Regulační cenový úřad, to je nástroj sociální demokracie, který povede k tomu, aby cena elektrické energie v České republice nebyla vyšší, než je průměr v Evropské unii," prohlásil místopředseda ČSSD.

Urban citoval informace statistického úřadu EU Eurostat, podle nichž vzrostla cena elektřiny pro české domácnosti od poloviny roku 2007 do poloviny roku 2009 o 31,1 procenta. Z odpovědnosti za tento nárůst pak obvinil bývalou koaliční vládu vedenou Mirkem Topolánkem.

Čtěte více:

Nový regulační úřad by měl hlídat i ceny ostátní energií. Zde by měl nahradit pravomoci dosavadního Energetického regulačního úřadu a Státní energetické inspekce. Dohlížet by měl i na ceny v plynárenství a na ceny ve vodárenství. U cen vodného a stočného by měl nahradit činnost cenového odboru ministerstva financí. Od Českého telekomunikačního úřadu by měl převzít pravomoc kontrolovat ceny telefonních a internetových poplatků. Dohled nad poplatky by měl mít i v bankovnictví.

Současná regulace prý nefunguje

O potřebě obnovit regulaci cen v oborech, jako je energetika, plynárenství, vodárenství, telekomunikace nebo bankovnictví, mluvil už v březnu šéf ČSSD Jiří Paroubek. Ve všech těchto oborech sice určitá státní regulace existuje, ale dostatečně nefunguje, uvedl tehdy. Dodal, že ceny chce ČSSD zmrazit nebo snížit na úroveň srovnatelných zemí EU. Regulační orgány tehdy v reakci tvrdily, že postupují podle platných zákonů.

Čtěte více:

ČSSD ve svém volebním programu, v části týkající se energetiky, také uvádí, že podporuje dostavbu dvou bloku Jaderné elektrárny Temelín, modernizaci Dukovan a "rozumnou" výstavbu elektráren na zemní plyn. Odmítá zvyšování závislosti na dovozu energetických surovin a po volbách slibuje předložit zákon o podpoře úspor a výroby tepla z obnovitelných zdrojů.

ČTK, Lidovky.cz