20. května 2009 14:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Čunek nechce, aby Klaus podepsal energetickou novelu

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek vystoupil 20. května na tiskové konferenci v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek vystoupil 20. května na tiskové konferenci v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Předseda lidovců Jiří Čunek požádá prezidenta Václava Klause, aby nepodepsal novelu energetického zákona. Na začátku května novelu schválil Senát. Cílem normy je usnadnit podnikání v energetice, řeší ale i postihy za nelegální odběr proudu. Kontroloři získají vůči odběratelům "nefér" pravomoci, řekl dnes Čunek na tiskové konferenci.

Šéf lidovců chce zároveň oslovit premiéra Jana Fischera s návrhem instalace nových elektroměrů, které by měly ušetřit odběratelům peníze a pomohly by při odhalování nelegálních odběrů. Se zavedením takzvaných chytrých elektroměrů, jimiž je odběr elektrické energie možné sledovat na dálku, se počítá v energetickém balíčku EU. Členské státy včetně ČR chtějí do 13 let nový typ měřičů zavést u 80 procent zákazníků.

Čunek dnes uvedl, že nakoupení elektroměrů by stálo celkem 12 miliard korun. Do budoucna by ale měly přinést úspory pro firmy i domácnosti. Lidé by mohli přesně vědět, kolik elektřiny odebírají a mohli by si odběr regulovat. Odpadlo by placení záloh, vyúčtování by se podle Čunka mohlo uskutečnit každý měsíc.

Nové elektroměry by prý navíc pomohly při odhalování černých odběrů."Distributor by na svých počítačích přesně viděl, kdo kolik odebírá, věděl by třeba, že se rapidně snížil odběr, mohl by to překontrolovat a okamžitě zasáhnout proti černému odběru," vysvětlil Čunek.

Čunek opět kritizoval přístup vlády k ČEZ

Předseda lidovců dnes na tiskové konferenci zopakoval kritiku státu, který prý nedostatečně využívá svůj podíl v ČEZ. "Zásadně kritizuji poslední valnou hromadu (ČEZ), protože stát se tam vzdal možnosti získat 14 miliard (korun) z dividend, které mohl využít teď v době hospodářské krize například na dostavbu dálničních a silničních sítí," řekl Čunek.

Čunek novému premiéru Fischerovi už při jeho nástupu do funkce doporučoval, aby stát využil zisků ČEZ pro snížení cen elektrické energie.

Energetická skupina ČEZ v prvním letošním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý konsolidovaný zisk o 23,3 procenta na 19,4 miliardy korun. Akcionáři 13.května schválili vyplacení dividendy 26,7 miliardy korun z loňského rekordního zisku. Z této částky získá stát 18,77 miliardy Kč.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.