Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Cyklostezka stála 150 milionů kvůli zvýšení cen oceli, tvrdí magistrát

Předražená cyklostezka ve Vysočanech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předražená cyklostezka ve Vysočanech | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Cyklostezku v pražských Vysočanech, která stála asi 150 milionů, prodražilo navýšení cen oceli. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel magistrátního odboru městského investora Jiří Toman.

Podle něj se od doby, kdy se cyklostezka naplánovala, do doby vyhlášení tendru na výstavbu ceny oceli zvedly tak, že nejnižší nabídka v soutěži byla o více než 20 milionů korun vyšší.

Čtěte také


"Více než 90 procent nákladů připadlo na 212 metrů dlouhý cyklistický most s rampou pod Harfou, na další tři nové mosty v náspu vlečky, na dva obnovené a pro cyklisty upravené železniční mosty a na terénní úpravu a na odvodnění sjezdu u Hořejšího rybníka," uvedl Toman.

Samotná komunikace stála podle něho jen asi tři miliony korun za kilometr. Metropole na cyklostezku získala 82 milionů korun z evropských fondů, zbytek platila ze svého.

Levnější možnost nebyla možná
Podle předsedy komise městské rady pro cyklistickou dopravu Pavla Poláka nebylo možné tříkilometrový úsek cyklostezky vést po jiné trase. Nabízelo se sice vedení biokoridorem Rokytky, tam by ale město narazilo na ochránce přírody.

Další možností byla trasa po frekventované Poděbradské ulici. "Tam jde ale cyklistům o život," poznamenal Polák. Proto se prý stezka v trase bývalé železniční vlečky jevila jako nevhodnější.

Podle Poláka v metropoli ubývá možností pro levné budování cyklostezek. "Musíme už sahat po dražších řešeních," konstatoval. Nákladná řešení si podle něj v budoucnu vyžádá například řešení průjezdu Vyšehradským tunelem.

Zatím není jasné, kudy by stezka mohla vést. Už dříve se uvažovalo o zavěšené lávce, podle Poláka je možností také protažení náplavky.

Vysočanská cyklostezka je jednou z páteřních tras pražských cyklotras, propojuje centrum metropole s východem. I když je již dostavěná a cyklisté ji již využívají, zatím není zkolaudována. Dodělat se ještě musí poslední terénní práce, dokončení nyní komplikuje sníh.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?