Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Cyklostezky se budou stavět účelněji, slibuje ministerstvo

Cyklista ve městě (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklista ve městě (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Cyklostezky by se v Česku v budoucnu už neměly stavět draze a neúčelně, předpokládá aktualizovaná cyklostrategie pro léta 2012 až 2015, kterou připravuje ministerstvo dopravy. Za náklady na některé nové stezky a jejich slabý přínos pro cyklisty kritizoval ministerstvo dopravy Nejvyšší kontrolní úřad, podle nějž pro budování cyklistických tras chybí v Česku efektivní koncepce.

S reakcí ministerstva dopravy na výsledky kontroly seznámí vládu na jejím středečním zasedání ministr Pavel Dobeš (LIDEM).

Národní cyklistická strategie, která je v současnosti hlavním koncepčním dokumentem v oblasti výstavby cyklostezek, se podle NKÚ zabývá otázkou potřebnosti jednotlivých tras pouze obecně. Chybí v ní metodika pro zhodnocení přiměřenosti nákladů na jednotlivé projekty a zároveň neumožňuje hodnocení přínosu jednotlivých stezek.

ČTĚTE TAKÉ:

Jediným parametrem, podle kterého národní cyklistická strategie hodnotí úspěšnost budování tras, je množství nově postavených cyklostezek, uvedl NKÚ. Konkrétně je to závazek prodloužit cyklostezky do roku 2010 o polovinu proti stavu z roku 2005 a zdvojnásobit délku tras do roku 2013.

972 milionů za pět let

To se podle ministerstva dopravy daří plnit. Mezi roky 2005 a 2010 se délka tras rozšířila z 850 kilometrů na 1903 kilometrů. Nový strategický dokument pro budování cyklostezek se má vypořádat také s dalšími výtkami NKÚ, jako je požadavek konkrétní odpovědnosti za jednotlivé projekty. Nová strategie je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

Podle NKÚ se na stavbu cyklostezek od roku 2007 vynaložilo 972 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Další peníze na stavbu stezek šly z evropských programů Podpora regionálního rozvoje (47,8 milionu korun) a Podpora cestovního ruchu (5,3 milionu korun). Kolik peněz si vyžádalo budování cyklostezek z evropských strukturálních fondů není podle NKÚ možné vyčíslit, protože tato částka není samostatně sledována.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Ilustrační snímek - umělá inteligence v automobilu Tesla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ilustrační snímek - umělá inteligence v automobilu Tesla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Ilustrační snímek - umělá inteligence v automobilu Tesla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...