1. března 2017 9:15, aktualizováno  11:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Obchody už poslaly 300 milionů účtenek, EET běží i na vrcholu Sněžky

K pivu na Sněžce už musíte dostat účtenku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K pivu na Sněžce už musíte dostat účtenku. | foto: ArchivLidovky.cz

PRAHA Obchodníci během středečního dopoledne odeslali téměř 300 milionů účtenek. V den spuštění druhé vlny EET zatím Finanční správa nehlásí žádné závažné problémy, v systému je 110 tisíc evidujících podnikatelů.

Problémy nehlásí ani server Hlídač EET, který monitoruje dostupnost a rychlost komunikace pokladen podnikatelů se servery EET.

Autentizační údaje byly podle Finanční správy vydány většině podnikatelů ve velkoobchodu a maloobchodu, kteří musejí ode dneška evidovat tržby. Přidali se k provozovatelům ubytovacích a stravovacích služeb, pro které je EET povinná od loňského 1. prosince.

Do systému zapojila i poštovna na Sněžce, která je nejvýše položenou provozovnou v Česku. Od poloviny února poštovna vydávání účtenek EET za prodej občerstvení, suvenýrů a pohledů ve zkušebním provozu testovala a na provoz EET školila personál. Problémy s internetovým připojení na nejvyšším místě Česka se zatím nevyskytly.

Provozovatelé poštovny mají obavu z nedostatečné rychlosti internetu v plné sezoně, kdy Sněžku navštíví i několik tisíc lidí za den. Z minula mají zkušenost, že čím více je na Sněžce turistů připojených na internet, tím je internet pomalejší. „Vše ale zjistíme až v hlavní sezoně,“ uvedla Daniela Blahová z poštovny.

Po obchodnících budou následovat další obory podnikání. Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

Do další vlny evidence tržeb nespadají například obchodníci, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet. Část podnikatelů, kteří současně s maloobchodem podnikají v pohostinství, využila své autentizační údaje získané pro první vlnu.

Finanční správa již dříve také deklarovala, že kontroly dodržování EET zahájí okamžitě. Za závažné porušení zákona o evidenci tržeb přitom hrozí pokuta až 500 tisíc korun nebo až uzavření provozovny. K zásadnímu porušení například patří, že obchodník nebude mít zařízení pro evidenci tržeb.

Největší dodavatelé technologie pro EET
ČTK

Najdete na Lidovky.cz