1. března 2017 9:15, aktualizováno  11:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Obchody už poslaly 300 milionů účtenek, EET běží i na vrcholu Sněžky

K pivu na Sněžce už musíte dostat účtenku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K pivu na Sněžce už musíte dostat účtenku. | foto: ArchivLidovky.cz

PRAHA Obchodníci během středečního dopoledne odeslali téměř 300 milionů účtenek. V den spuštění druhé vlny EET zatím Finanční správa nehlásí žádné závažné problémy, v systému je 110 tisíc evidujících podnikatelů.

Problémy nehlásí ani server Hlídač EET, který monitoruje dostupnost a rychlost komunikace pokladen podnikatelů se servery EET.

Autentizační údaje byly podle Finanční správy vydány většině podnikatelů ve velkoobchodu a maloobchodu, kteří musejí ode dneška evidovat tržby. Přidali se k provozovatelům ubytovacích a stravovacích služeb, pro které je EET povinná od loňského 1. prosince.

Do systému zapojila i poštovna na Sněžce, která je nejvýše položenou provozovnou v Česku. Od poloviny února poštovna vydávání účtenek EET za prodej občerstvení, suvenýrů a pohledů ve zkušebním provozu testovala a na provoz EET školila personál. Problémy s internetovým připojení na nejvyšším místě Česka se zatím nevyskytly.

Provozovatelé poštovny mají obavu z nedostatečné rychlosti internetu v plné sezoně, kdy Sněžku navštíví i několik tisíc lidí za den. Z minula mají zkušenost, že čím více je na Sněžce turistů připojených na internet, tím je internet pomalejší. „Vše ale zjistíme až v hlavní sezoně,“ uvedla Daniela Blahová z poštovny.

Po obchodnících budou následovat další obory podnikání. Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

Do další vlny evidence tržeb nespadají například obchodníci, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet. Část podnikatelů, kteří současně s maloobchodem podnikají v pohostinství, využila své autentizační údaje získané pro první vlnu.

Finanční správa již dříve také deklarovala, že kontroly dodržování EET zahájí okamžitě. Za závažné porušení zákona o evidenci tržeb přitom hrozí pokuta až 500 tisíc korun nebo až uzavření provozovny. K zásadnímu porušení například patří, že obchodník nebude mít zařízení pro evidenci tržeb.

Největší dodavatelé technologie pro EET
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!