31. července 2009 15:14 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Další dobrá zpráva: propad americké ekonomiky prudce brzdí

Americká ekonomika se vzpamatovává z krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká ekonomika se vzpamatovává z krize | foto: Shutterstock

WASHINGTON Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí klesla mírněji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt USA podle předběžné zprávy klesal o procento po propadu o 6,4 procenta za leden až březen. Uvedlo to dnes americké ministerstvo obchodu.

I přes lepší výkon, než analytici čekali, největší ekonomika světa ale stále padá. Je to poprvé, kdy klesala čtyři čtvrtletí za sebou od začátku záznamů v roce 1947. Ekonomové původně čekali pokles o 1,5 procenta, napsala agentura Reuters.

Ministerstvo také revidovalo data za minulý rok a oznámilo, že hospodářská recese loni nadělala větší škody. HDP Spojených států se tak minulý rok zvýšil jen o 0,4 procenta místo o 1,1 procenta, s nimiž vláda zatím počítala.

Údaj za druhé čtvrtletí naznačuje, že se recese v největší ekonomice světa mírní. Revidovaný propad o 6,4 procenta za první čtvrtletí byl nejhorším údajem od prvního čtvrtletí 1982. Ministerstvo předběžně uvádělo za první tři měsíce roku pokles o 5,5 procenta.

Lidovky.cz, ČTK