11. srpna 2015 8:08 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Další krok k nové půjčce. Budeme hospodařit s přebytkem, slibují Atény

Řecký premiér Alexis Tsipras | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Alexis Tsipras | foto: ČTK

ATHÉNY Řecko v noci na úterý dosáhlo dohody s věřiteli o rozpočtových cílech země do roku 2018. Oznámila to s odkazem na informované vládní zdroje řecká agentura ANA. Letos má Řecko hospodařit s primárním deficitem, v dalších třech letech pak s primárním přebytkem.

Letošní primární deficit, tedy rozpočtová bilance očištěná od splátek dluhu, má dosáhnout výše 0,25 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V příštím roce má Řecko dosáhnout půlprocentního primárního přebytku, v roce 2017 má být přebytek 1,75 procenta a v roce 2018 pak 3,5 procenta, uvedla ANA.

Dohoda o rozpočtových pravidlech je důležitou součástí smlouvy o novém záchranném programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč), o němž řecká vláda už víc než dva týdny jedná. Podle agentury AFP není vyloučeno, že konečné dohody bude dosaženo možná už v úterý.

Podle dřívějších informací se Atény s věřiteli dohodly, že úkolem Řecka bude v letošním roce vykázat vyrovnaný primární rozpočet či přebytek jedno procento HDP. Dohoda ale nakonec podle ANA připouští čtvrtprocentní schodek.

ČTK