15. prosince 2011 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Další mimořádný summit EU kvůli krizi bude v únoru

Nicolas Sarkozy na tiskové konferenci během summitu Evropské unie 8. prosince 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy na tiskové konferenci během summitu Evropské unie 8. prosince 2011. | foto: Reuters

BRUSEL Na konci ledna či na začátku února se uskuteční mimořádný summit evropských lídrů kvůli dluhové krizi a jejím dopadům. Záměr svolat ho v tomto termínu potvrdil unijní prezident Herman Van Rompuy po summitu EU-Rusko.

Půjde každopádně o summit celé EU, nejen eurozóny. Zaměřit by se měl mimo jiné na otázku zaměstnanosti, řekl Van Rompuy. Jednat se bude také o naplňování dohod z předchozích summitů či konkurenceschopnosti a podpoře hospodářského růstu.

Evropa a zejména eurozóna nyní prochází vážnou dluhovou krizí, která tvrdě dopadá i na hospodářství. Evropští lídři se už několikrát pokusili najít řešení jak z krize ven. Zatím se jim to ale zcela nepodařilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Agentura Reuters už dříve během dne s odvoláním na diplomatické zdroje informovala o tom, že vrcholná schůzka by se mohla uskutečnit v únoru.

"Nebylo to ještě definitivně potvrzeno, ale uvažujeme o 7. až 8. únoru a zdá se, že členské státy s tím souhlasí," řekl nejmenovaný unijní diplomat Reuters.

Na minulém pravidelném summitu 8. a 9. prosince se unijní lídři dohodli na vzniku nového paktu. Prostřednictvím mezivládní dohody zemí eurozóny, k nimž by se mohly přidat i další nečlenské země euroklubu s výjimkou Británie, chtějí posílit rozpočtový dohled, zavést automatické sankce a ukotvit v národní legislativě pravidlo vyrovnaných strukturálních rozpočtů.

Pakt by měl být dokončen do března, kdy se koná další pravidelná vrcholná schůzka.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.