Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Další rána Sarkozymu. HDP Francie neroste

Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy | foto: ČTK

PAŘÍŽ Růst francouzské ekonomiky se v letošním druhém čtvrtletí překvapivě zastavil, i když ještě na začátku roku ekonomika vykazovala nejlepší výsledky za posledních skoro pět let.

Statistický úřad ve své předběžné zprávě uvedl, že růst hrubého domácího produktu Francie za duben až červen byl nula procent. Plán snižování deficitu, který si vytyčila vláda, se přitom opírá o předpoklad, že ekonomika letos vzroste o dvě procenta.

ČTĚTE O EKONOMICKÝCH POTÍŽÍCH FRANCIE

V prvním čtvrtletí ekonomika po revizi vzrostla o 0,9 procenta, což je o trochu méně, než uváděla předběžná zpráva. Ta hovořila o růstu HDP o jedno procento. Analytici se zpomalením tempa růstu ekonomiky za druhé čtvrtletí počítali, v anketě agentury Reuters ale v průměru předpokládali, že růst zpomalí na 0,3 procenta.

Nepříznivá statistika znamená další problém pro prezidenta Nicolase Sarkozyho, který bude patrně čelit tlaku, aby před volbami snížil výdaje a zrušil některé daňové úlevy. Sarkozy se přitom snaží uklidnit finanční trhy a přesvědčit je, že plán snižování dluhu je schopen prosadit.

PSALI JSME O SARKOZYHO ZÁCHRANĚ RATINGU

Ekonom investiční společnosti Natixis Asset Management Philippe Waechter poznamenal, že pokud má Francie letos dosáhnout plánovaného dvouprocentního růstu ekonomiky, ve třetím i ve čtvrtém čtvrtletí by růst HDP musel dosáhnout alespoň 0,5 procenta. To se ale po nové statistice zdá jako těžko dosažitelný cíl. Francouzská centrální banka očekává, že růst HDP ve třetím čtvrtletí dosáhne 0,3 procenta.

Příčinou citelného zhoršení stavu druhé největší ekonomiky eurozóny jsou podle statistiků francouzští spotřebitelé. Spotřeba domácností se totiž ve čtvrtletí snížila o 0,7 procenta po růstu o 0,4 procenta v předchozích třech měsících. To je obzvlášť varující, protože francouzská ekonomika, na rozdíl od německé, je závislá právě na domácí poptávce.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!