12. srpna 2011 14:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Další rána Sarkozymu. HDP Francie neroste

Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy | foto: ČTK

PAŘÍŽ Růst francouzské ekonomiky se v letošním druhém čtvrtletí překvapivě zastavil, i když ještě na začátku roku ekonomika vykazovala nejlepší výsledky za posledních skoro pět let.

Statistický úřad ve své předběžné zprávě uvedl, že růst hrubého domácího produktu Francie za duben až červen byl nula procent. Plán snižování deficitu, který si vytyčila vláda, se přitom opírá o předpoklad, že ekonomika letos vzroste o dvě procenta.

ČTĚTE O EKONOMICKÝCH POTÍŽÍCH FRANCIE

V prvním čtvrtletí ekonomika po revizi vzrostla o 0,9 procenta, což je o trochu méně, než uváděla předběžná zpráva. Ta hovořila o růstu HDP o jedno procento. Analytici se zpomalením tempa růstu ekonomiky za druhé čtvrtletí počítali, v anketě agentury Reuters ale v průměru předpokládali, že růst zpomalí na 0,3 procenta.

Nepříznivá statistika znamená další problém pro prezidenta Nicolase Sarkozyho, který bude patrně čelit tlaku, aby před volbami snížil výdaje a zrušil některé daňové úlevy. Sarkozy se přitom snaží uklidnit finanční trhy a přesvědčit je, že plán snižování dluhu je schopen prosadit.

PSALI JSME O SARKOZYHO ZÁCHRANĚ RATINGU

Ekonom investiční společnosti Natixis Asset Management Philippe Waechter poznamenal, že pokud má Francie letos dosáhnout plánovaného dvouprocentního růstu ekonomiky, ve třetím i ve čtvrtém čtvrtletí by růst HDP musel dosáhnout alespoň 0,5 procenta. To se ale po nové statistice zdá jako těžko dosažitelný cíl. Francouzská centrální banka očekává, že růst HDP ve třetím čtvrtletí dosáhne 0,3 procenta.

Příčinou citelného zhoršení stavu druhé největší ekonomiky eurozóny jsou podle statistiků francouzští spotřebitelé. Spotřeba domácností se totiž ve čtvrtletí snížila o 0,7 procenta po růstu o 0,4 procenta v předchozích třech měsících. To je obzvlášť varující, protože francouzská ekonomika, na rozdíl od německé, je závislá právě na domácí poptávce.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
BRUSIČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 22 000 - 28 000 Kč