8. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Další zdanění alkoholu a cigaret prý zachrání pojišťovny

Kuřák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Speciální daň z cigaret a alkoholu chce zavést poslanec Boris Šťastný (ODS). Jeho návrh už podpořil ministr zdravotnictví Luboš Heger (TOP 09) i sněmovní výbor. Do státní kasy by tak mohly přitéct tři miliardy.

Nová daň by zachránila zdravotní pojišťovny, kterým docházejí rezervy. Letos jim na zdravotní péči bude chybět tři až pět miliard korun, povrdil Právu náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. Kdyby nemocnice navíc musely svým zaměstnancům přidat, deficit zdravotního pojištění by to ještě prohloubilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo má legislativní návrh připravit do června. Část peněz vybraných ze spotřební daně se podle Šťastného přesune změnou zákona o rozpočtovém určení daní ze státního rozpočtu přímo do zdravotního pojištění nebo se vytvoří nová daň. Pojišťovny by tak měly získat zhruba tři miliardy korun ročně. "K tomu by by bohatě stačila jedna koruna z každé krabičky cigaret a láhve tvrdého alkoholu,“ doplnil Šťastný.

Speciální daň existuje ve Spojených státech

Poslanec odkazuje také ke Spojeným státům, kde už spotřební daň na alkohol a cigarety mají. "I u nás by kuřáci i konzumenti alkoholu mohli uvítat, že část peněz ze zdanění těchto výrobků se nerozplyne ve státním rozpočtu, ale půjde přímo na zdravotnictví,“ řekl Právu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Za rok 2011 u nás kuřáci odvedli na spotřební dani za tabákové výrobky skoro 45 miliard korun, po letošním zdražení to bude ještě víc. Připočte-li se k tomu DPH, získá stát z kouření přes 50 miliard ročně, připomíná Právo.

Lidovky.cz