21. března 2011 15:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Daň z nemovitosti se má od roku 2014 počítat z ceny pozemku

Daň z nemovitostí se platí z pozemků a ze staveb. Lhůta podání končí 30. ledna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daň z nemovitostí se platí z pozemků a ze staveb. Lhůta podání končí 30. ledna. | foto: Foto Profimedia.cz

PRAHA Daň z nemovitosti by měla být v budoucnu navázaná na cenu pozemku. Podle ministerstva financí (MF) by potom mohla její současný výpočet nahradit jednotná sazba.

Nový zákon chce ministerstvo vládě předložit na podzim, k samotné změně by mohlo dojít do roku 2014, napsaly Hospodářské noviny. V některých lokalitách by tak daň z domů nebo bytů klesla, jinde, především v žádaných lokalitách, naopak až několikanásobně stoupla, píše deník.

Změnu lze očekávat v roce 2014
"Nedává smysl platit stejnou daň za metr ve Vysočanech jako na Václaváku.Navázání daně z nemovitosti na cenovou mapu pozemků dává smysl," řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

"Místo současných koeficientů, kterými mohou obce výši daně ovlivnit, je lepší mít různý daňový základ, na který použijete stejnou sazbu," řekl deníku ke změně daně z nemovitosti náměstek ministra financí Ladislav Minčič, jehož tým na novém zákonu pracuje. Dodal také, že reálný termín změny je rok 2014.

Čtěte také

Stát by mohl na dani vybrat ročně až 12 miliard
Cena pozemku by mohla být stanovena různě pro jednotlivé části obce. Mapy daňových základů by MF vytvářelo spolu s obcemi. "Celkově by nárůst nebyl dramatický. Násobek celkového výběru se mi zdá velmi diskutabilní," řekl Minčič. Kolice také zvažovala zvýšení až na čtyřnásobek.

Stát vybere ročně na dani z nemovitosti zhruba 8 miliard korun. V budoucnu by se tato částka mohla zvýšit o polovinu, tedy na 12 miliard.

Lidové noviny, ČTK