11. května 2012 9:21 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Daň z převodu nemovitostí bude od roku 2014 platit kupující

Peníze a nemovitosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze a nemovitosti. | foto: Shutterstock

PRAHA Od roku 2014 by se nemovitosti mohly kupovat podle nových pravidel. Daň z jejich převodu bude nově platit ten, kdo si je pořídí. U některých typů nemovitostí také nebude nutné objednávat znalecké posudky. České televizi to potvrdilo ministerstvo financí.

"Ten, kdo má tu nemovitost, bude do budoucna tou povinnou osobou, která bude podávat daňové přiznání," řekl České televizi náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

K daňovému přiznání se nebude muset přikládat posudek

Nyní je třeba při převodu nemovitosti nechat vypracovat odhad její ceny. Posudky mají zabránit tomu, aby lidé neplatili daň z převodu z nižší částky, než je cena obvyklá. Pokud je ale odhadní cena vyšší než kupní, musí daň vypočítat z této vyšší hodnoty.

"Znamená to tedy, že ať už jde o ty občanské převody, ať už jde o byty, zahrádky, garáže, by nebylo nutné k daňovém přiznání přikládat znalecký posudek," dodal Minčič. Pokud bude mít úřad přece jen nějaké pochybnosti, nechá znalecký posudek zpracovat. Udělá tak v případě, že částka bude od obvyklé ceny o více než třetinu nižší.

ČTĚTE TAKÉ:

Proti nejsou ani odhadci. "Tuto činnost by mohli zvládnout příslušní úředníci na finančním úřadě," řekl České televizi prezident České komory odhadců majetku Bedřich Malý.

V případě pozemků a budov pro podnikání posudky sice zůstanou, bude je ale možné odečíst od základu daně.

Místo tří procent čtyři

Loni bylo v Česku uzavřeno přes 400 tisíc kupních a darovacích smluv. Zatímco uvedené změny MF připravuje, vyšší daň z převodu nemovitostí už vláda schválila. Místo dnešních tří procent se budou od příštího roku platit procenta čtyři.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč