17. října 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Daně a poplatky: stát si z platu bere polovinu

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Shutterstock

PRAHA Zaměstnanci a malí živnostníci odvádějí státu na daních a jiných poplatcích víc, než si myslí. A navíc se i stali hlavními dodavateli peněz do chřadnoucí státní kasy.

Zatímco v minulosti příjmy státu z daně z příjmu firem výrazně převyšovaly daně zaplacené zaměstnanci a drobnými podnikateli, v letech 2009 a 2010 se situace kvůli krizi nečekaně obrátila.

ĆTĚTE TAKÉ:

Podle zjištění LN stát od firem v těchto letech vybral na daních celkem 169,6 miliardy korun, zatímco daně z příjmu odvedené lidmi dosáhly během dvou let 173,1 miliardy korun. S vyššími příjmy od lidí než od firem počítá stát i v rozpočtu na letošní rok. Zaměstnanci a živnostníci by měli dodat o 17,5 miliardy korun více než firmy. Ještě rychleji rostou příjmy státu z nepřímých daní, peníze totiž lidé státu neodvádějí jen formou odvodů z platu.

Výběr daně z přidané hodnoty (DPH) i spotřebních daní jde i letos nahoru. Na DPH vybral stát za prvních devět měsíců letošního roku o 2,64 miliardy korun více než ve stejném období loni. Ještě výraznější je nárůst inkasa ze spotřebních daní za prodej benzinu, tabáku či alkoholu – oproti loňsku je vyšší o 6,39 miliardy korun.

PŘÍKLAD LN

Hrubá mzda: 28 233 Kč

Stát získá zpět: 19 889 Kč

Z modelového příkladu, který LN vypracovaly, vyplývá, že zaměstnanec s hrubým platem 28 tisíc korun (a tedy superhrubou mzdou necelých 38 tisíc) odvede státu na všech daních a běžných poplatcích zpět téměř 20 tisíc, tedy skoro 53 procent z toho, kolik na něj vydá firma, u níž pracuje.

Vzhledem k plánovanému růstu spodní sazby DPH o čtyři procentní body v příštím roce i tlaku na růst dalších poplatků – ministr financí Miroslav Kalousek například hovoří o možnosti až dvojnásobných plateb za odvoz odpadu – se dá čekat, že lidé budou platit na daních státu ještě více.

Zdražování zboží a služeb kvůli vyššímu zdanění řeší Češi útěkem do šedé či černé ekonomiky. A to častěji než v minulosti. „Loni například zachytili celníci o 68 procent víc nezdaněného alkoholu,“ upozorňuje v této souvislosti Jiří Barták z Generálního ředitelství cel. Lidé výrazně častěji vyhledávají levnější nákupy a dostávají se k falešnému a neproclenému zboží.

K podobnému závěru dospěli i statistici: v roce 2009 poprvé po mnoha letech stoupl podíl šedé ekonomiky až na 7,3 procenta HDP. Meziroční nárůst činil více než 40 miliard korun.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!