Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 8 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Daně a poplatky: stát si z platu bere polovinu

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Shutterstock

PRAHA Zaměstnanci a malí živnostníci odvádějí státu na daních a jiných poplatcích víc, než si myslí. A navíc se i stali hlavními dodavateli peněz do chřadnoucí státní kasy.

Zatímco v minulosti příjmy státu z daně z příjmu firem výrazně převyšovaly daně zaplacené zaměstnanci a drobnými podnikateli, v letech 2009 a 2010 se situace kvůli krizi nečekaně obrátila.

ĆTĚTE TAKÉ:

Podle zjištění LN stát od firem v těchto letech vybral na daních celkem 169,6 miliardy korun, zatímco daně z příjmu odvedené lidmi dosáhly během dvou let 173,1 miliardy korun. S vyššími příjmy od lidí než od firem počítá stát i v rozpočtu na letošní rok. Zaměstnanci a živnostníci by měli dodat o 17,5 miliardy korun více než firmy. Ještě rychleji rostou příjmy státu z nepřímých daní, peníze totiž lidé státu neodvádějí jen formou odvodů z platu.

Výběr daně z přidané hodnoty (DPH) i spotřebních daní jde i letos nahoru. Na DPH vybral stát za prvních devět měsíců letošního roku o 2,64 miliardy korun více než ve stejném období loni. Ještě výraznější je nárůst inkasa ze spotřebních daní za prodej benzinu, tabáku či alkoholu – oproti loňsku je vyšší o 6,39 miliardy korun.

PŘÍKLAD LN

Hrubá mzda: 28 233 Kč

Stát získá zpět: 19 889 Kč

Z modelového příkladu, který LN vypracovaly, vyplývá, že zaměstnanec s hrubým platem 28 tisíc korun (a tedy superhrubou mzdou necelých 38 tisíc) odvede státu na všech daních a běžných poplatcích zpět téměř 20 tisíc, tedy skoro 53 procent z toho, kolik na něj vydá firma, u níž pracuje.

Vzhledem k plánovanému růstu spodní sazby DPH o čtyři procentní body v příštím roce i tlaku na růst dalších poplatků – ministr financí Miroslav Kalousek například hovoří o možnosti až dvojnásobných plateb za odvoz odpadu – se dá čekat, že lidé budou platit na daních státu ještě více.

Zdražování zboží a služeb kvůli vyššímu zdanění řeší Češi útěkem do šedé či černé ekonomiky. A to častěji než v minulosti. „Loni například zachytili celníci o 68 procent víc nezdaněného alkoholu,“ upozorňuje v této souvislosti Jiří Barták z Generálního ředitelství cel. Lidé výrazně častěji vyhledávají levnější nákupy a dostávají se k falešnému a neproclenému zboží.

K podobnému závěru dospěli i statistici: v roce 2009 poprvé po mnoha letech stoupl podíl šedé ekonomiky až na 7,3 procenta HDP. Meziroční nárůst činil více než 40 miliard korun.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...