Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Daně a poplatky: stát si z platu bere polovinu

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Shutterstock

PRAHA Zaměstnanci a malí živnostníci odvádějí státu na daních a jiných poplatcích víc, než si myslí. A navíc se i stali hlavními dodavateli peněz do chřadnoucí státní kasy.

Zatímco v minulosti příjmy státu z daně z příjmu firem výrazně převyšovaly daně zaplacené zaměstnanci a drobnými podnikateli, v letech 2009 a 2010 se situace kvůli krizi nečekaně obrátila.

ĆTĚTE TAKÉ:

Podle zjištění LN stát od firem v těchto letech vybral na daních celkem 169,6 miliardy korun, zatímco daně z příjmu odvedené lidmi dosáhly během dvou let 173,1 miliardy korun. S vyššími příjmy od lidí než od firem počítá stát i v rozpočtu na letošní rok. Zaměstnanci a živnostníci by měli dodat o 17,5 miliardy korun více než firmy. Ještě rychleji rostou příjmy státu z nepřímých daní, peníze totiž lidé státu neodvádějí jen formou odvodů z platu.

Výběr daně z přidané hodnoty (DPH) i spotřebních daní jde i letos nahoru. Na DPH vybral stát za prvních devět měsíců letošního roku o 2,64 miliardy korun více než ve stejném období loni. Ještě výraznější je nárůst inkasa ze spotřebních daní za prodej benzinu, tabáku či alkoholu – oproti loňsku je vyšší o 6,39 miliardy korun.

PŘÍKLAD LN

Hrubá mzda: 28 233 Kč

Stát získá zpět: 19 889 Kč

Z modelového příkladu, který LN vypracovaly, vyplývá, že zaměstnanec s hrubým platem 28 tisíc korun (a tedy superhrubou mzdou necelých 38 tisíc) odvede státu na všech daních a běžných poplatcích zpět téměř 20 tisíc, tedy skoro 53 procent z toho, kolik na něj vydá firma, u níž pracuje.

Vzhledem k plánovanému růstu spodní sazby DPH o čtyři procentní body v příštím roce i tlaku na růst dalších poplatků – ministr financí Miroslav Kalousek například hovoří o možnosti až dvojnásobných plateb za odvoz odpadu – se dá čekat, že lidé budou platit na daních státu ještě více.

Zdražování zboží a služeb kvůli vyššímu zdanění řeší Češi útěkem do šedé či černé ekonomiky. A to častěji než v minulosti. „Loni například zachytili celníci o 68 procent víc nezdaněného alkoholu,“ upozorňuje v této souvislosti Jiří Barták z Generálního ředitelství cel. Lidé výrazně častěji vyhledávají levnější nákupy a dostávají se k falešnému a neproclenému zboží.

K podobnému závěru dospěli i statistici: v roce 2009 poprvé po mnoha letech stoupl podíl šedé ekonomiky až na 7,3 procenta HDP. Meziroční nárůst činil více než 40 miliard korun.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!