Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Daně, vzor 2017. Přichází platby kartou, stát přisype víc peněz na děti

Jak spořit peníze? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak spořit peníze? | foto: Shutterstock

PRAHA Sedm daňových zákonů se naráz změní. Od ledna příštího roku dostanou novou podobu pravidla pro rodiče, podnikatele či lidi s drobnými přivýdělky. Takzvaný daňový balíček pro rok 2017 z dílny ministerstva financí schválili ve čtvrtek ministři české vlády. Nyní materiál zamíří do sněmovny.

Úlevu pocítí například členové volebních komisí. Po změně zákona o daních z příjmů nebudou muset kvůli tomuto nepatrnému výdělku podávat daňová přiznání.

Daně z příjmů, které se vejdou do dvou a půl tisíce korun, si stát nově vezme jinak – formou srážkové daně. Lidé tedy za brigádu dostanou rovnou méně peněz. „Tuto změnu jsme dělali hlavně kvůli volebním komisím, lidem se do nich příliš nechtělo. Povinnost podávat daňové přiznání odpadne například také u svědečného,“ popsala pro Lidovky.cz náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Změna zákona zahrnuje logicky i dohody o provedení práce, tedy nejrůznější brigády.

Co se týče dopadu do rodinných rozpočtů, nejvíce ušetří plodní rodiče s dvěma a více dětmi. Rodiny tak získají od příštího roku možnost uplatnit vyšší slevy. U druhého potomka si polepší o 2400 korun na 19 404. Na třetí a každé další dítě vzroste sleva o 3600 korun na 24 204 za rok.

Úlevy u dětí vzrostou stejně jako v předchozích dvou letech, jde o dlouhodobou strategii vlády. Smůlu mají rodiny s jedním potomkem. Pro ně platí stále stejná sleva 13 404 korun.

Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš

Změna sedmi daňových zákonů jde do vlády jako jeden balíček.

Daňový balíček by měl podle plánu ministerstva financí platit od prvního dne příštího roku. Změny prošly takzvaným meziresortním připomínkovým řízením i Legislativní radou vlády. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už před hlasováním ve vládě řekl, že mezi kolegy v kabinetu nezaznamenal žádné třecí plochy.

„V rámci připomínkového řízení nebyly žádné rozpory ze strany resortů, které řídí koaliční partneři. Očekáváme, že návrh by měl být do sněmovny předán tak, aby ho poslanci mohli projednat v prvním čtení na červencové schůzi,“ popsal Babiš plán pro daňový balíček.

Clo bude možné platit kartou

Zajímavou změnou z daňového balíčku je zavedení možnosti hradit některé poplatky kartou. V tomto případě jde o novelu daňového řádu. Úřady získají právní rámec, který jim umožní bezhotovostní platby zavést. Povinnost to pro ně ale nebude – i kvůli nákladům spjatým s provozem terminálů.

„V současné době možnost zaplacení daní kartou není. Po novele daňového řádu zvažujeme umožnění této platby u správních poplatků,“ uvedla mluvčí Finanční správy ČR Petra Petlachová. Pro lepší představu: pokud chce člověk požádat například o povolení posečkání daně, zaplatí správní poplatek 400 korun. Pokud se výše zmíněný úřad rozhodne terminály zavést, bude možné je v tomto případě využít.

ČTĚTE TAKÉ:

Resort financí, autor daňového balíčku, očekává největší využití bezhotovostních plateb u celní správy, z jejíhož popudu tato změna daňového řádu vzešla. Lidé budou moct platit kartou například dovozní clo.

Když si nyní například přivezou ze zahraničí hodnotný suvenýr, musí pracně shánět hotovost. Nově se ale budou smět spolehnout na svoji kartu.

Daňové změny se dotknou i podnikatelů, změní se zákon o DPH. Novela zavádí takzvaný institut nespolehlivé osoby, která doplní dosavadní institut nespolehlivého plátce. Ten slouží k tomu, aby firmy v registru plátců DPH rozeznaly dodavatele, kteří mají opakované výrazné nedoplatky této daně. V případě, že si podnikatel navzdory upozornění problematickou firmu najme, zaručí se, že jeho obchodní partner DPH zaplatí.

„Ocejchované“ firmy – kterých už je víc než pět tisíc – však začaly institut nespolehlivého plátce obcházet tím, že úmyslně přestaly splňovat podmínky pro to, aby byly v registru plátců DPH. Správce daně je tak musel chtě nechtě ze seznamu vyškrtnout. Do systému se pak hříšníci vraceli očištění.

Jedním ze způsobů obcházení stávajícího institutu je založení nové firmy, která má formálně čistý štít. Nový institut nespolehlivé osoby však problémovému podnikateli zůstane, ať už sáhne k jakémukoliv účelovému kroku – vztáhne se k němu, nikoliv jen k jeho firmě.

Dražší vjezdy do center

Někteří podnikatelé pocítí také novelu zákona o místních poplatcích, která mimo jiné zvýší maximální sazbu pro vjezd aut z 20 na 200 korun . Jde hlavně o omezení provozu v centrech měst kvůli snížení výfukových emisí. Jde přímo o požadavek vlády.

Záleží však vždy na konkrétním nastavení v daném městě. Novela tak dává radnicím nástroj – ne povinnost – k tomu, aby mohly sáhnout až k maximálnímu možnému poplatku. Zástupci podnikatelů se obávají, že toto opatření se nepříjemně dotkne firem, které do zpoplatněných míst dováží zboží.

„Zvýšení poplatků se nám nelíbí. Může se projevit v cenách pro zákazníky,“ podotkl Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...