Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Daňová reforma prošla vládou. Co se změní?

Stravenky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stravenky - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vláda na svém dnešním zasedání i přes nepřítomnost ministrů za TOP 09, kteří byli zastoupeni náměstky, schválila daňovou reformu. Návrh byl schválen se změnami ve srovnání s původním návrhem. Podle České televize z návrhu vypadlo pouze rušení investičních pobídek. Věci veřejné naopak neprosadily zachování daňového zvýhodnění stravenek.

Ministři ODS se podle informací z jednání v tomto bodě zdrželi hlasování. MF navrhovalo v rámci změny několika zákonů vytvořit Jedno inkasní místo, zrušit superhrubou mzdu nebo zrušit řadu daňových výjimek. Změny by měly být platné od roku 2013.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle informací od vicepremiérky Karolíny Peake (VV) byly Věci veřejné úspěšné částečně. Jmenovala jednotné odvody z hazardu ve výši 20 procent a osvobození drobných akcionářů od daní z dividend. Ještě ve sněmovně má podle ní doladěna jasná úprava podoby podpory zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

JAK JE TO TEĎ?

V současné době činí sazba daně z příjmu u právnických osob v Česku 19 procent, fyzické osoby platí rovnou daň ve výši 15 procent z tzv. superhrubé mzdy. Firmám by výše daně měla zůstat na 19 procentech.

Ministerstvo chtělo ve svém návrhu především zrušit koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent a nová sazba daně by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent.

Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění by neměly být podle návrhu realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd ve výši 32,5 procenta.

Dále by měly být zvýšeny platby pojistného na zdravotní pojištění u zaměstnanců o dvě procenta a sníženy sazby pojistného na sociální a zdravotní zabezpečení u podnikatelů.

Již dříve proti původnímu záměru MF v návrhu zachovalo u půjček na bydlení ve zmenšené míře možnost odpočtu úroků z daňového základu. Částku podle svého dřívějšího vyjádření navrhne snížit na maximálních 80.000 Kč ročně ze současných 300.000 korun, původně neměl být odpočet možný vůbec.

CO SE ZMĚNÍ?

 • daň z příjmů fyzických osob bude 19 % z hrubé mzdy
 • tzv. superhrubá mzda se ruší
 • zaměstnancům se z platu strhne více na zdravotním pojištění: 6,5 %
 • zavádí se zaměstnanecký paušál: odpočet ve výši 3 tisíce korun
 • snižuje se podpora hypoték

Ministerstvo rovněž nakonec navrhlo i zrušit daň z dividend. Původně úřad navrhoval zachování daně z dividend s tím, že firmy budou mít slevu na dani.

Zatížení se sníží
Daňová reforma by měla podle původních propočtů ministerstva financí mírně snížit daňové zatížení. Většina lidí by měla podle výpočtů MF na reformě uspořit řádově stokoruny měsíčně. Bezdětný zaměstnanec, jehož superhrubá mzda včetně odvodů činí 30.000 korun, podle MF odvede státu o 279 korun méně.

S rostoucí superhrubou mzdou se rozdíl zvyšuje. Pouze bezdětný zaměstnanec se superhrubou mzdou 10.000 korun zaplatí více, a to o 51 korun. V případě zaměstnance se dvěma dětmi a manželkou bez příjmů a superhrubou mzdou 30.000 korun odvede o zhruba 500 korun méně.

KALOUSKOVA DAŇOVÁ REFORMA:


Reforma bude mít dvě fáze. Zásadní změny odstarují zároveň s ostatními vládními reformami od 1. ledna 2013. Ostatní změny jsou navázány na novelu občanského zákoníku.

- SAZBA DANĚ Z PŘÍJMU: Ministerstvo navrhuje změnu daně z příjmu na 19 procent. Danit se podle návrhu bude hrubá mzda, současná superhrubá mzda skončí. Poplatník pošle z jednoho základu jednu částku. Daňová reforma sníží podle ministra daňové zatížení, většina lidí by měla uspořit řádově stokoruny měsíčně. Pro daň i pojistné bude základem hrubá mzda.

- SAZBA POJIŠTĚNÍ: Zaměstnanci by měli nově platit vyšší zdravotní pojištění ve výši 6,5 procenta, ministerstvo také plánuje zavedení tzv. zaměstnaneckého paušálu, tedy slevy na dani ve výši 3000 korun pro každého. Nový výdajový paušál nahradí benefity.

- SNÍŽENÍ ODPOČTŮ NA BYDLENÍ: Výrazně se sníží podpora hypoték. Ministerstvo financí plánuje v rámci reformy daní postupně zrušit odpočet úroků z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření z daňového základu. Odpočet by se měl snížit na 80 000 korun ročně ze současných 300 000 korun.

Mezi daňovými výjimkami zůstanou položky, které jsou prioritou vlády. Těmi jsou podpora vlastního bydlení, podpora altruismu, podpora zajištění ve stáří, podpora vědy a výzkumu, daňové zvýhodnění na dítě a výdajové paušály.

- PODPORA DARŮ: MF se rozhodlo v rámci změn rovněž zvýšit maximální limit pro odpočet daru na veřejně prospěšnější aktivity. U fyzických osob by měl limit stoupnout o pět procentních bodů na 15 procent, u firem chce MF jeho sjednocení na 10 procentech základu daně. Rovněž zůstanou zachovány takové výjimky, jejichž zrušení by vyvolalo náklady na správu vyšší, než by činil dodatečný výnos, uvedlo MF.

HLAVNÍ ZMĚNY V RÁMCI REFORMY:

 • Vytvoření podmínek pro vznik Jednoho inkasního místa a harmonizace daně z příjmů fyzických osob s pojistným na sociální zabezpečení a s pojistným na veřejné zdravotní pojištění
 • Sjednocení sazeb daní z příjmů a daně darovací na 19 procentech.
 • Sjednocení sazeb pojistného na sociální zabezpečení a na veřejnézdravotní pojištění u osob samostatně výdělečně činných a u zaměstnanců, a to na 6,5 procenta
 • Nahrazení pojistného na sociální zabezpečení a pojistného na veřejné zdravotní pojištění u zaměstnavatelů daní z úhrnu mezd, která zahrne i pojistné na úrazové pojištění
 • Zrušení konceptu superhrubé mzdy.
 • Zrušení některých daňových úlev
 • Zrušení řady osvobození od daně z příjmů fyzických osob - u poplatníků daně z příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků bude částečně kompenzováno novou roční slevou, která bude zohledňovat výdaje na dosažení příjmů
 • Zrušení daně z dividend
 • Zavedení nulového zdanění subjektů kolektivního investování a důsledného zdanění výplat ze systému.
 • Zavedení povinné elektronické formy u vybraných podání.
 • Sjednocení zdaňovacího období daně z příjmů fyzických osob a pojistných období pojistného na sociální zabezpečení a pojistného na veřejné zdravotní pojištění na roční bázi.
 • Rozšíření uplatnění daňové informační schránky, která bude umožňovat jednoduchou komunikaci se správcem daně, včetně možnosti elektronických podání, která nebudou muset být opatřena elektronickým podpisem.
 • Snížení obratu pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty u osob povinných k dani z jednoho milionu Kč na 750.000 Kč.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.