14. června 2016 13:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Daňové přiznání na dvě strany a virtuální ‚berňák‘. Babiš vylíčil rok 2020

Peníze – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Daňové přiznání pro zaměstnance, kteří si ho sami podávají, by nově mělo mít dvě stránky. Přehled daňových povinností či historie mají být nově přístupné on-line v takzvaném daňovém kiosku. Opatření patří mezi chystaná zjednodušení daňového systému, které plánuje ministerstvo financí.

Nový zákon o daních z příjmu chce ministerstvo financí představit v září příštího roku. Na tiskové konferenci k projektu MOJE daně to v úterý uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Ministerstvo počítá rovněž s takzvaným samovyměřením daně, které představilo již dříve, či s novým IT systémem Finanční správy. Díky samovyměření odpadne podle ministerstva poplatníkovi čekání na to, než správce daně zkontroluje podané daňové přiznání.

„To uvítají zejména plátci čekající na stanovení nadměrných odpočtů, kteří jsou nyní v případě pochybností nuceni čekat na objasnění, byť se třeba často týkají pouze zlomku částky, na jejíž vyplacení má plátce nárok. Samovyměřením se významně sníží administrativa spojená s vydáváním platebních výměrů,“ řekla náměstkyně ministra pro daně a cla Alena Schillerová.

Ministerstvo na novém zákonu o daních z příjmu nyní pracuje. Podle resortu je příprava navázána na zjednodušení daňového systému a rozšiřování elektronizace daňové správy. „Předpokládáme, že by zákon mohl být účinný od ledna roku 2020,“ uvedla Schillerová. Zákon má být mimo jiné očištěn od všech výjimek a nebude obsahovat ani sazbu daně.

Projekt také počítá s elektronickým portálem pro správu daní, takzvaným daňovým kioskem. Má jít o virtuální finanční úřad.

„Kdo bude chtít, vyřeší všechny daně z domova. Ve svém účtu uvidí kompletní přehled o svých daňových povinnostech, historii, automaticky se mu vyplní některé údaje v daňovém přiznání a také bude moci portál využívat k jednoduchému účetnictví,“ uvedl generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.

ČTK