Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dárek zaměstnancům: pět dní zdravotního volna

Nemoc (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemoc (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Stále více Čechů chodí do práce, i když jsou nemocní. Pro politiky, zaměstnavatele i odboráře je tento trend znepokojivý, protože neléčený marod může v zaměstnání nakazit kolegy, a sám si navíc uhnat vážný zdravotní problém. To by se nyní mohlo změnit.

„Z rozhovorů s lékaři plyne nový trend: zatímco dříve jim do ordinace chodili zdraví lidé a předstírali nemoc, aby dostali neschopenku, teď tam chodí očividně nemocní lidé, kteří neschopenku rozhodně odmítají,“ říká předseda sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák. Začal proto s odbory i firmami hledat řešení.

Jedno, se kterým nikdo nemá problém, se našlo – zavedení takzvaných sick days neboli plně propláceného volna nad rámec dovolené, během kterého zaměstnanec zůstane s lehčí nemocí doma v posteli.

Problémy s masovým přecházením nemocí se datují od roku 2008, kdy začala platit karenční doba, tedy pravidlo, že první tři dny nemocenské jsou neplacené. Tomu se Češi kvůli obavám z nižších příjmů vyhýbají, což potvrdil i lednový průzkum pracovního portálu Profesia.cz. Tři čtvrtiny dotázaných uvedli, že jdou do práce i s nemocí, protože si výpadek financí nemohou dovolit.

„Během rozhovorů se zástupci zaměstnavatelů a s odbory jsme dospěli k tomu, že pro všechny nejpřijatelnějším řešením by bylo zavedení pěti dnů indispozičního volna v zákoně. Na rozdíl od zrušení karenční doby je k tomu podstatně větší vstřícnost,“ říká Sklenák. Detaily musí vyjednat tripartita, ale za sněmovnu je prý jasné, že poslanců na schválení bude dost.

Dále ve čtvrtečních LN najdete:

  • Hazard zakázali, automaty blikají dál

V obcích se zákazem hazardu zůstávají nelegální automaty. Obce je totiž nekontrolují, zasáhnout navíc mohou jen omezeně.

  • Propad cen benzinu pomalu ustává

Zlevňování ropy dusí těžaře, ale přineslo zisky mnoha firmám a potěšilo řidiče. Letos bude situace méně příznivá.

  • Motorek v kole? Doping pro chudé

Cyklistický svět řeší víkendový podvod Belgičanky Van den Driesscheové, u níž našli v rámu kola motorek. Vývoj mechanického dopingu však už může být mnohem dál.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...