23. května 2016 12:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dáváme cenovku skoro na vše. Škodí to demokracii, tvrdí filozof superstar

Michael Sandel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Sandel | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Ekonomové znají cenu všeho a hodnotu ničeho. I když na všem visí cenovka, některé věci nejsou na trhu, říká v rozhovoru pro magazín Index LN profesor Michael Sandel, známý politický filozof USA, který přednáší na Harvardově univerzitě.

Index LN: Je neviditelná ruka trhu univerzální odpovědí na všechno, jak tvrdí ekonomové?

Svět stále více funguje na základě tržních mechanismů a logiky peněz. Ale ve smyslu, který poškozuje demokracii a sociální život.

Index LN: Nesouhlasíte tedy s tím, že za peníze se dá koupit všechno?

Myslíte, že je to pravda o přátelství nebo lásce? Když chcete, aby vás někdo miloval, jak mu za to zaplatíte?

Index LN: Jaká je role peněz ve společnosti?

Je stále silnější, proto jsem taky napsal knihu What Money Can’t Buy. Myslím si, že dnešní společnost ztratila ze zřetele vnitřní význam určitých statků v řadě oblastí, v osobních vztazích a rodinném životě, jako přátelství a láska nebo občanský život, vzdělání, média, politika... Všude tady hrají peníze stále větší roli. Chci vyzvat k veřejné debatě o roli peněz v naší společnosti a zda je to tak správně. Někde peníze zásadně korumpují. Dáváme cenovku skoro na všechno, ale to znamená i korumpování nebo reálné znehodnocování věcí. Jakmile si něco můžeme snadno koupit, už si toho tolik nevážíme.

Banner LN Index

Index LN: Máte rád ekonomy?

Často jsou výbornými partnery v debatě. Nepřekvapí vás, že nesouhlasí se vším, co jsem napsal.

Index LN: Dovedete si představit, že třeba za patnáct let některý z vašich studentů bude robot?

Ne! Protože co činí dialog pro filozofii důležitým, je, že dialog a myšlení je nepředvídatelné. Člověk nikdy neví, co si ten druhý bude myslet. Je to zpochybnitelné a nepředvídatelné, takže žádný algoritmus nemůže simulovat různé životní osudy každého jedince. Jsem schopen zapojit publikum do interakce, protože to má nepředvídatelný aspekt. I když se řada odpovědí podobá těm, co jsem už někde slyšel, nikdy nevím, jestli někdo do diskuse nepřinese něco úplně nového, co ještě nikoho nenapadlo. Žádný algoritmus nemůže postihnout lidské kvality filozofického uvažování.

Celý rozhovor s Michaelem Sandelem najdete v magazínu Index LN, který je k dostání v novinových stáncích. Koupit si jej můžete i v elektronické verzi níže.

Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR MONTÁŽÍ PRAHA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz