10. června 2009 14:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dávky a důchody seberou v příštích letech polovinu státního rozpočtu

Důchodci - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodci - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Výdaje ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) by měly v roce 2012 činit téměř polovinu veškerých výdajů státního rozpočtu, tedy 534 miliard korun. Valná většina ministerstev přitom v následujících letech bude mít méně peněz než v letošním roce.

Výjimkou tvoří vedle MPSV ještě například růst výdajů na státní dluh. Vyplývá to z návrhu střednědobých výdajových rámců do roku 2012, které má ČTK k dispozici. Materiál dnes schválila vláda.

Výdaje MPSV by přitom měly růst kvůli tzv. mandatorním výdajům, tedy výdajům daných zákony. Mezi ně patří různé dávky, podpory nebo důchody.

Mimo jiné i kvůli tomu nedávno ministr financí Eduard Janota upozornil, že pro zachování rozumného vývoje veřejných financí bude asi nutné změnit zákony ohledně těchto výdajů.

"Jsem připraven pro řešení, které sníží legislativně i věcně mandatorní výdaje. Pokud nedojde k revizi výdajů, bude čím dál komplikovanější i v dalších letech sestavovat rozpočet," uvedl ministr.

Zároveň upozornil, že v moci vlády je v současnosti ovlivnit pouze pětinu výdajů rozpočtu. Další položkou, která v následujících letech výrazně poroste, je obsluha státního dluhu. Zatímco letos MF počítá s výdaji na dluh ve výši 64 miliard korun, příští rok by to již mělo být 78 miliard a v roce 2012 dokonce 90 miliard korun.

Ministerstvo dopravy by mělo v následujících letech získat přibližně stejný objem peněz, tedy kolem 21 miliard korun. V těchto výdajích nejsou ale započítány peníze z evropských fondů a Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Uspoří se na obraně a školství
Výdaje naopak klesnou podle návrhu například ministerstvu obrany z
letošních 56 miliard na 49 až 50 miliard v následujících letech. Výdaje ministerstva školství by se měly do budoucna snížit zhruba o tři miliardy z letošních 124 miliard korun. O tři až čtyři miliardy si pohorší i ministerstvo vnitra.

Schodek státního rozpočtu je příští rok naplánován na 166 miliard korun, v roce 2011 na 164 miliard korun a v roce 2012 pak 158 miliard korun. Pro letošní rok byl schválen rozpočet s deficitem 38,1 miliardy korun, ale kvůli ekonomické krizi a následnému propadu příjmů zřejmě letos státní rozpočet vykáže schodek 150 miliard korun.

Celkové výdaje rozpočtu bez započtení peněz z fondů EU a výdajů státních fondů jsou naplánovány na 1,083 bilionu korun v roce 2010, na 1,130 bilionu v roce 2011 a 1,168 bilionu v roce 2012. Podle vládního materiálu se ještě povedou diskuze nad návrhy rozpočtu, přičemž vláda by finální materiál měla schvalovat v září. Do konce září pak návrh rozpočtu musí předložit Poslanecké sněmovně.

ČTK