23. února 2009 10:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Deficit může být až 130 miliard

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

PRAHA Veřejné rozpočty by mohly letos skončit v celkovém deficitu až 130 miliard korun. Řekl to náměstek ministra financí Eduard Janota v Otázkách Václava Moravce. Riziko tohoto schodku je velmi reálné a nastalo by, pokud by česká ekonomika za letošek poklesla o dvě procenta. V prosinci se přitom ministr financí zařekl, že trojciferný deficit nebude.

Propočet ale zatím nezahrnuje protikrizová opatření vlády, které by měly dopady částečně zmírnit. Janota také potvrdil nedávná slova premiéra Mirka Topolánka, že Česká republika letos přestane plnit rozpočtové maastrichtské kritérium, jehož dodržení je podmínkou pro přijetí jednotné evropské měny. "Nevěřím, že by deficit veřejných financí podle Maastrichtu byl nižší než čtyři procenta," dodal.

Janota tak upravoval předpovědi ministerstva financí z loňského prosince, kdy ministr Kalousek označil zprávy o 140 miliardovém schodku za poplašné. Vzhledem k tomu, že MF předpokládalo dvouprocentní růst ekonomiky, schodek měl být maximálně 60 miliard.

"Samozřejmě se může stát, že situace bude horší, pak budou použity jiné fiskální nástroje a i to číslo deficitu bude jiné. Ale v žádném případě nebude trojciferné," řekl Kalousek v prosinci.

ČTK, Lidovky.cz