11. dubna 2016 17:53, aktualizováno  19:29 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Deficit veřejných financí by měl klesnout na půl procenta HDP

Peníze – ilustrační. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační. | foto: Archiv LN

PRAHA Deficit veřejných financí by měl z letos plánovaných 0,6 procenta příští rok klesnout na 0,5 procenta hrubého domácího produktu. Na této hodnotě by měl setrvat i v letech 2018 a 2019. Vyplývá to z aktualizované verze Konvergenčního programu, kterou poslalo k připomínkám ministerstvo financí.

Loni klesl deficit veřejných financí na nejnižší hodnotu vůbec - 0,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Evropská unie požaduje deficit pod třemi procenty HDP.

Konvergenční program je základním dokumentem země pro přijetí eura a popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaný vývoj veřejných financí v následujících letech.

Ministerstvo financí plánuje podle nedávného vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) snížit schodek státního rozpočtu do roku 2019 na třicet miliard korun. Letos je naplánován schodek sedmdesát miliard korun, na příští rok připravuje ministerstvo financí rozpočet se schodkem šedesát miliard korun a v roce 2018 na padesát miliard korun.

Program zároveň počítá s tím, že ekonomika poroste letos o 2,5 procenta a v příštím roce její růst zrychlí na 2,6 procenta. V letech 2018 a 2019 by měla česká ekonomika růst o 2,4 procenta.

Podíl vládního dluhu na HDP by měl v následujících letech klesat. Z letos plánovaných 41,1 procenta HDP by měl klesnout v roce 2017 na 40,7 procenta, v roce 2018 na 40,2 procenta a v roce 2019 na 39,3 procenta HDP. Loni byl dluh na 41,1 procenta HDP, přičemž Evropská unie požaduje úroveň zadlužení pod šedesáti procenty.

Deficit veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů a firem, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.

ČTK