31. července 2009 12:52 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Děsivý český schodek je ve srovnání se světem ještě nízký

 Největší schodek se očekává ve Spojených státech, kde by měl činit 13,5 procenta HDP. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší schodek se očekává ve Spojených státech, kde by měl činit 13,5 procenta HDP. | foto: Shutterstock

LONDÝN Vlády po celém světě již vynaložily na boj se současnou finanční krizí více než deset bilionů dolarů (přes 180 bilionů Kč). Uvedl to podle internetového serveru BBC Mezinárodní měnový fond. Bohaté země podle MMF utratily na podporu finančního sektoru 9,2 bilionu dolarů a rozvíjející se země 1,6 bilionu dolarů. Náklady zahrnují například kapitálové injekce, nákupy aktiv či záruky za úvěry.

Rozpočtový deficit bohatých států ze skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 letos podle MMF dosáhne 10,2 procenta hrubého domácího produktu. Největší schodek se očekává ve Spojených státech, kde by měl činit 13,5 procenta HDP.

Rostoucí schodky jsou důsledkem výdajů na boj s hospodářskou a finanční krizí a poklesu vládních příjmů. MMF odhaduje, že země ze skupiny G20 letos vynaloží na stimulaci ekonomiky dvě procenta HDP a v příštím roce 1,6 procenta HDP. Fond nicméně upozorňuje, že tato opatření výrazně přispívají k omezování hloubky hospodářské recese.

České ministerstvo financí nyní předpokládá, že ekonomika letos klesne o 4,3 procenta a příští rok poroste jen o 0,3 procenta. Deficit veřejných financí kvůli zhoršenému výhledu tuzemské tak bude atakovat šest procent a téměř dvakrát tak překročí tříprocentní hranici nutnou pro přijetí eura.

ČTK