18. července 2013 22:30, aktualizováno  23:06 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Detroit zkrachoval. Vyhlásil největší městský bankrot v dějinách USA

Kevyn Orr oznamuje bankrot Detroitu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kevyn Orr oznamuje bankrot Detroitu | foto: Reuters

DETROIT Zadlužené americké město Detroit dnes požádalo o bankrotovou ochranu před věřiteli.

Vyplývá to ze soudních dokumentů, na které se odvolává agentura Reuters. Jde o největší městský bankrot v dějinách Spojených států.

Žádost podal ve čtvrtek krizový finanční manažer Detroitu Kevyn Orr, jehož správcem města už dříve určil stát. Dluhy Detroitu se odhadují na 18,5 miliardy dolarů (asi 365,7 miliardy Kč).

Guvernér státu Michigan Rick Snyder v soudních dokumentech uvedl, že vyhověl žádosti krizové manažera podat návrh na konkurz v rámci kapitoly devět tamního úpadkového zákona. "Je jasné, že finanční potíže Detroitu se bez tohoto kroku nedají řešit," citovala Snydera agentura Reuters.

Detroit, ve kterém kdysi žily dva miliony lidí, se proslavil zejména automobilovým průmyslem. Nyní je naopak symbolem hospodářské krize ve Spojených státech a vyhlášením bankrotu se pravděpodobně začíná psát úplně nová kapitola města.

Detroit je nejchudším velkým městem ve Spojených státech a více než třetina jeho obyvatel žije pod oficiální hranicí chudoby. Ve městě podle agentury Reuters dochází k rozkladu základních služeb, jako jsou policie a požární sbor.

Míra zločinnosti je v Detroitu nejvyšší z amerických velkoměst. Ve městě nefunguje 40 procent veřejného osvětlení a v provozu je pouze třetina městských sanitek.

Lidovky.cz, ČTK