14. října 2011 18:18, aktualizováno  18:35 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Diag Human blokuje účty ČR v Lucembursku

Krev - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krev - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Kvůli sporu společnosti Diag Human s Českou republikou začal exekutor v Lucemburku žádat tamní banky o obstavení zahraničních účtů České republiky.

O vykonatelnosti, a tedy možném zabavení vybraného českého majetku, rozhodl soud v Lucembursku už na počátku září. Teprve nyní ale exekutor začal jednat.

Týdeník Ekonom má k dispozici dokumenty, které činnost exekutora prokazují. Jako první oslovil finanční ústavy KBL a BNP Paribas. Potvrzení o obstavení účtů nese datum 12. října.

ČTĚTE TAKÉ:

Česká republika ale žádné účty v Lucembursku nemá. "Nemáme v Lucembursku žádné účty. A podnikáme všechny kroky, abychom minimalizovali škody pro Českou republiku," potvrdil náměstek ministra financí Jan Gregor.

Zástupci Diag Human se k vývoji v kauze nechtěli vyjádřit. Je však pravděpodobné, že s návrhy na "preventivní" obstavování účtů bude firma pokračovat. A to nejen u lucemburských bank, ale i v dalších zemích, na jejichž soudy se Diag Human (na základě Newyorské úmluvy o uznávání cizích rozhodčích nálezů) už obrátil.

Tedy i ve Francii, Británii, Rakousku či Spojených státech, dodal Ekonom s tím, že tyto kroky by mohly výrazně zkomplikovat, či dokonce znemožnit, výplaty pravidelných bonusů držitelům českých dluhopisů. A spíše než finančně mohou České republice ublížit ztrátou její reputace a důvěryhodnosti.

"Já to vnímám jen jako další snahu Diagu Human šířit paniku a připravovat si půdu pro jednání o smíru," řekl Ekonomu ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris.

Česko vs. Diag Human

Diag Human vede s Českem spor kvůli obchodu s krevní plazmou. Rozhodci v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun.

Podle firmy spor skončil a peníze jí patří. S dokumentů, která má Ekonom k dispozici plyne, že Diag Human si nárokuje částku s úroky více než 419,735 milionu eur (téměř 10,38 miliard korun.) V Rakousku dala společnost Diag Human podnět k zabavení tří uměleckých děl.

Vídeňský soud jí letos v květnu vyhověl a díla předběžně zabavil. Česku se exekuci podařilo zvrátit, firma se proti tomu však odvolala.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!