16. září 2009 12:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Díky krizi je Evropa nejbohatším regionem světa, předstihla Ameriku

Pohled na New York. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na New York. | foto: Shutterstock

BRUSEL/NEW YORK Evropa je nejbohatším regionem světa. Překonala v tomto směru Severní Ameriku, na jejímž poklesu v žebříčku se projevily tvrdé dopady současné hospodářské krize. Uvádí to nová studie konzultantské společnosti The Boston Consulting Group (BCG).

Světové bohatství podle studie loni pokleslo ze 104,7 bilionu dolarů v roce 2007 na 92,4 bilionu dolarů. To představuje propad o 11,7 procenta, a jde tak o první pokles od roku 2001. Studie poměřovala majetek ve správě (assets under management - AuM), tedy to, co vlastní či spravují různé finanční společnosti a organizace.

Severní Amerika, píše se v materiálu, zažila největší propad, a to o 21,8 procenta. Podíl bohatství drženého v cenných papírech loni v tomto regionu, v němž nejhorší hospodářská krize posledních desetiletí má své kořeny, klesl proti roku 2007 z 50 na 38 procenta. Přesto tento region má ve srovnání s ostatními stále největší podíl bohatství ve formě cenných papírů.

Evropa měla loni v AuM 32,7 bilionu dolarů, tedy o 5,8 procenta méně než o rok předtím, Severní Amerika je na druhém místě s 29,3 bilionu. Jediným regionem, v němž loni toto bohatství rostlo, byla Latinská Amerika.

Navýšilo se o tři procenta proti roku 2007.

Studie uvedla, že loni také poklesl počet světových "milionářských" domácností. Snížil se z 11 na devět milionů, tedy o 17,8 procenta.

ČTK