8. ledna 2010 13:36, aktualizováno  14:01 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Díra v zákoně nebyla. Povinnost platit pojistné nezmizela, tvrdí ministr

Petr Šimerka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Šimerka | foto: ČTK

PRAHA Povinnost plátců sociálního pojistného odvádět tyto platby podle názoru ministerstva práce a sociálních věcí nikdy nezmizela. Na tiskové konferenci to dnes prohlásil ministr Petr Šimerka.

Reagoval tak na požadavky některých firem a samospráv na vrácení pojistného za první pololetí roku 2007. Organizace žádají vrácení kvůli chybě v zákoně, z něhož vypadla věta o vyměřovacím základu, ze kterého se pojistné počítá.

Vlnu žádostí o vrácení zaplaceného sociálního pojištění vyvolalo rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem. Ve sporu o pojistné mezi státem a firmou Ježek software, která si chyby v zákoně všimla a odmítla pojistné platit, rozhodl soud ve prospěch firmy. Stát ale podal kasační stížnost a rozhodnutí bude muset přezkoumat Nejvyšší správní soud.

O vrácení pojistného žádá 4600 subjektů
Šimerka zdůraznil, že ani v případě prohry u Nejvyššího správního soudu nebude Česká správa sociálního zabezpečení, která pojistné vybírá, automaticky vracet peníze všem žadatelům. Každý jednotlivý případ podle něj bude muset rozhodnout soud.

Podle Šimerky zatím podalo žádost o vrácení pojistného přes 4600 subjektů. Celková částka, kterou chtějí po státu, dosahuje 12,5 miliardy korun. Pokud by se rozhodla žádat vrácení peněz většina firem, mohlo by podle médií Česko přijít až o 100 miliard korun.

Šimerka také upozornil, že není nutné se žádostmi o vrácení pojistného spěchat. Promlčecí lhůta podle něj vyprší teprve na konci roku 2012.

ČTK