4. prosince 2009 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dluh raketově naroste. Stát si bude muset půjčit téměř bilion

Ministr financí Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota | foto: Michal Doležal, ČTK

PRAHA Každý Čech, novorozence nevyjímaje, dnes dluží zhruba 111 tisíc korun. V následujících třech letech tento individuální dluh vzroste na téměř 200 tisíc korun. A stane se to, aniž bychom čerpali jakýkoliv úvěr či hypotéku. Tento dluh za nás vytvoří stát. Vyplývá to z odhadu vývoje deficitu veřejných financí.

V následujících třech letech si stát s největší pravděpodobností bude muset půjčit téměř 900 miliard korun. "Myslím, že s ohledem na očekávaný vývoj veřejných financí v roce 2011 a 2012, je takový odhad v pořádku," řekl ve čtvrtek LN ministr financí Eduard Janota.

Rychle narůstající dluhy veřejných financí totiž nutí stát půjčovat si stále více peněz. Ale zatímco v letošním roce stát vydal dluhopisy v hodnotě 269,3 miliardy korun, v příštím roce již má celková hodnota státních výpůjček narůst na 280 miliard korun.

A nárůst bude pokračovat i v následujících dvou letech. V roce 2011 by se výpůjčky měly vyšplhat zhruba na 305,7 miliardy korun a v roce 2012 na 312,9 miliardy.

Hrozí zvýšení daně z příjmů
Tak rychlý meziroční růst státního dluhu Česko ještě nikdy v minulosti nezaznamenalo. A negativně ho pocítí i občané. Ministr Janota včera připustil, že kromě nezbytného snížení mandatorních výdajů, tedy výdajů na různé dávky a podpory, navrhne i zvýšení daní z příjmů fyzických osob.

Prosazovat přitom bude znovuzavedení daňové progrese. "Preferuji výdajovou stranu, nicméně ta příjmová je stejně nezbytná... stávající úroveň zdanění hlavně u příjmů fyzických osob není dostačující, " řekl Janota.

Další informace o státním dluhu si přečtěte v pátečním vydání deníku