6. září 2010 10:02 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dluhová krize vstupuje do kritické fáze, pro jih Evropy může být fatální

Řecká krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká krize | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská dluhová krize vstupuje do kritické fáze, protože členské státy EU se v následujících dnech chystají zahrnout finanční trh vlastními dluhopisy. Píše o tom dnes deník Financial Times.

Analytici varují, že některým zemím se nemusí podařit vybrat žádanou částku a mohou se tak ocitnout ve velkých problémech. Země eurozóny chtějí v září na trzích nabídnout dluhopisy za celkem 80 miliard eur (zhruba dva biliony korun), zatímco v srpnu to bylo jen 43 miliard eur (asi jeden bilion korun).

Jednu z nejvyšších částek si od investorů hodlají půjčit Španělé, o nichž se několikrát hovořilo jako o dalších možných kandidátech na kolaps veřejných financí, který postihl Řecko. Madrid chce na trhu vybrat celkem sedm miliard eur (zhruba 175 miliard korun), v srpnu to bylo 3,5 miliardy eur (zhruba 87,5 miliardy korun).

"Směřujeme ke kritické fázi a šance, že některá z vlád selže při získávání peněz na trhu, roste," řekl FT Padhraic Garvey z finanční skupiny ING. Podle něj rizika panují především v případě Španělska, Portugalska a Irska.

"Stále nevidím ochotu investorů nakupovat dluhopisy na periferii," dodal Garvey.

Lidovky.cz, ČTK