30. září 2010 13:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dluhy pronásledovaní Irové a Portugalci si prý poradí i bez pomoci

Praia Guincho/Portugalsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praia Guincho/Portugalsko | foto: Reprofoto

BRUSEL Dluhy pronásledované země Irsko a Portugalsko nebudou potřebovat pomoc Evropské unie. Shodují se na tom dnes ministři financí eurozóny, kteří se sjeli k neformálnímu jednání do Bruselu.

Obavy v posledních dnech vzbuzuje především situace v Irsku, které se potýká s problémy ve velkých bankách a je nuceno za ně platit obrovské ztráty. S finančními ústavy má problém i Portugalsko, protože nejsou schopny na trhu získat dostatečný kapitál.

"Můj dojem není, že by se Irsko potřebovalo schovat pod evropský deštník. Sdílíme názor, že irská vláda může vyřešit bankovní problémy bez evropské pomoci," řekl při příjezdu na jednání novinářům šéf ministrů financí eurozóny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Vitor Constancio pro změnu nevidí žádný větší problém v Portugalsku, v jehož případě ekonomové spekulují, že nedokáže snižovat rozpočtový schodek tak rychle, jak si vláda naplánovala.

Portugalská menšinová vláda po tlaku unie ve středu navrhla další úsporná opatření, která zahrnují také pětiprocentní snížení platů státních úředníků. "Je to pozitivní vývoj, protože jde směrem, který zajišťuje, že snížení schodku na 4,6 procenta HDP v příštím roce může být dosaženo," uvedl Constancio.

Někteří ministři a centrální bankéři dnes kritizovali reakci trhů na irské a portugalské problémy. Výnosy dluhopisů obou zemí v poslední době vzrostly na nové rekordy a financování státního dluhu se jim tak výrazně prodražuje.

"Situace není zdaleka tak znepokojující, jak se může trhům zdát," řekl finský ministr financí Jyrki Katainen.

Irský ministr financí Brian Lenihan nicméně v dnes vydaném rozhovoru s Financial Times trhy příliš neuklidnil. Podle něj hrozí, že pád banky Anglo Irish Bank, na jejíž očištění vláda vydala již desítky miliard eur, by srazil na kolena celou zemi. "Irsko nemá jinou možnost než konat. Pád Anglo by srazil celou zemi. Je systémově důležitá vzhledem ke svojí velikosti a žádná země si pád takové instituce nemůže dovolit," uvedl.

Lidovky.cz, ČTK