18. dubna 2016 12:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Do Česka dorazily modlitební lístky. Nesmí se z nich dělat jídlo, musí se zničit

Rostlina zvaná neem. Latinsky zní její název Azadirachta indica, česky zederah... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rostlina zvaná neem. Latinsky zní její název Azadirachta indica, česky zederah... | foto: Wikipedia

PRAHA Ruzyňští celníci zajistili ve spolupráci se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI) téměř tunovou zásilku listů stromu zederah indický, původem z Kanady. Podle deklarace měly být použity k modlitebním účelům.

Zároveň jsou ale na seznamu rostlin zakázaných k výrobě potravin, proto celníci zásilku zadrželi.

Zásilku 159 papírových kartónů, ve kterých byly volně loženy čerstvé listy stromů o celkové hmotnosti 984 kilogramů, zajistili celníci minulý týden na Letišti Václava Havla v Praze.

Šlo se o čerstvé listy rostliny neem, známé též jako Azadirachta indica nebo zederah indický, který je na seznamu rostlin zakázaných k výrobě potravin.

„Z důvodu nejasného způsobu použití listů a zásady předběžné opatrnosti bylo vydáno Závazné stanovisko SZPI k nepropuštění zásilky na tuzemský trh,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Zajištěné zboží musí být na náklady dovozce zničeno.

Strom pochází z Indie, kde je používán v ajurvédské medicíně. Má prý léčivé účinky na řadu chorob. Na druhou stranu některé weby varují, že může způsobit řadu problémů, včetně potratu.

ČTK