24. března 2015 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Do Česka znovu tečou peníze. Nejvíc miliard dovezl výrobce pneumatik

Investice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Žebříček deseti nejvýznamnějších loňských investic v Česku vede Nexen Tire, který postaví v průmyslové zóně Triangle u Žatce závod na výrobu pneumatik v hodnotě 22,8 miliardy korun. Druhá je expanze firmy Brose CZ v Rožnově pod Radhoštěm a Kopřivnici ve výši 2,65 miliardy korun.

Agentura CzechInvest zprostředkovala loni v Česku 147 domácích a zahraničních investic v hodnotě 87 miliard korun. Je to téměř dvakrát více než v roce 2013. 

Investice by měly vytvořit 16 700 nových pracovních příležitostí, nejvíce v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Největší část investic mířila do automobilového průmyslu.

ČTĚTE TAKÉ:

„Zvýšená aktivita zahraničních investorů souvisí s postupným oživením evropského trhu, taženým především automobilovým průmyslem,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Nejvíc investic směřovalo do automobilového průmyslu (50) a kovodělného průmyslu (18). Podle regionů nejvíce projektů, a to 26, zamířilo na sever Moravy a do Jihomoravského a Ústeckého kraje (oba 19). 

Nejvíce investorů do Česka zamířilo tradičně z Německa a Spojených států. Z tuzemským firem expandují hlavně společnosti strojírenské, textilní a potravinářské.

Většina investic do ČR přišla v prvním pololetí, kdy investoři ještě mohli využít výhodnější investiční pobídky. 

„Druhé pololetí bylo slabší, proto nyní musíme v lákání investic vyvinout vyšší úsilí. Připravená je k investorům vstřícnější novela zákona o investičních pobídkách a daleko aktivnější přístup k investorům předpokládá i naše nová strategie,“ uvedl generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera.

Lidovky.cz, ČTK