2. listopadu 2016 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

První den EET v pilotním provozu: přihlásilo se necelých 500 podnikatelů

Ministr financí Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš (ANO). | foto: MAFRA

PRAHA Do středy se do pilotního provozu elektronické evidence tržeb přihlásilo 496 podnikatelů, kteří zaslali 43 tisíc účtenek. Finanční správa začala ukládat údaje o tržbách podnikatelů v úterý. Systém podle ní zatím funguje bez problémů.

Evidence tržeb bude od 1. prosince povinná pro hotely a restaurace a měla by se týkat zhruba 40 tisíc podnikatelů. Ti si nyní v pilotním provozu mohou otestovat funkčnost pokladního zařízení s instalovaným certifikátem.

Zároveň si mohou ověřit, zda se data ukládají na servery Finanční správy. K systému se mohli podnikatelé připojit i dříve, ale v testovacím prostředí, takzvaném playgroundu, se data o evidovaných tržbách neukládala.

K TÉMATU

„V pilotním provozu odesílané tržby nepodléhají kontrole ze strany Finanční správy. Údaje o tržbách zasílané v ostrém módu se však ukládají v databázi Finanční správy a jsou podnikatelům k dispozici ve webové aplikaci EET,“ uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Dodala, že dál existuje i takzvaný ověřovací mód, v rámci kterého se v databázi Finanční správy údaje neukládají a slouží zejména dodavatelům při nastavení funkčního zařízení.

Registrační údaje, s kterými se lze k systému přihlásit, přiděluje Finanční správa od 1. září. Dosud správa vydala zhruba 21 tisíc autentizačních údajů.

Řada podnikatelů podle prodejců pokladních systémů přípravu na EET stále neřeší. Vyčkávají i se zapojením do zkušebního režimu, který odstartoval v úterý.

Poskytovatel pokladních systémů Rychlá Pokladna odhaduje, že nyní má vlastní konkrétní řešení pro EET zhruba 40 procent restaurací a přibližně 25 až 30 procent jej vybírá. „Zatím však stále zhruba 30 až 35 procent podniků se problematikou zařízení pro EET vůbec ještě nezačalo nezabývat,“ uvedl jednatel společnosti One Pub Pavel Friedrich. Připomněl, že v ČR je evidováno na 30 tisíc gastronomických zařízení.

ČTK