Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Chudoba vymizí do roku 2030, míní zpravodajci

Evropská unie zvýšela svoji pomoc pro hladovějící obyvatelstvo v regionu Afrického rohu o dalších 88 milionů eur na celkových 160 milionů eur  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie zvýšela svoji pomoc pro hladovějící obyvatelstvo v regionu Afrického rohu o dalších 88 milionů eur na celkových 160 milionů eur | foto: Reuters

ASPEN Prosperita ve světě se bude v nadcházejících dvou desetiletích i přes možné nové ekonomické krize dál šířit. Do roku 2030 bude chudoba do značné míry eliminována a střední třída se svými nároky na lidská práva a zdroje se dál výrazně rozroste. Plyne to z náčrtu analýzy, který o víkendu představila americká Národní zpravodajská rada (NIC).

Pokud budou současné trendy pokračovat, pak počet lidí, kteří nyní žijí v absolutní chudobě s příjem do jednoho dolaru denně, klesne z dnešní jedné miliardy během dvou desetiletí na polovinu. Globální střední třída se podle NIC zdvojnásobí na dvě miliardy lidí.

ČTĚTE TAKÉ:


"I kdyby se v příštích letech vyplnily některé z nejhorších scénářů ekonomických otřesů, zpravodajská rada nadále čeká, že do kategorie střední třídy vstoupí několik set milionů lidí," řekl k analýze, jejíž konečná verze vyjde do konce roku, na bezpečnostním fóru v Aspenu ve státě Colorado předseda NIC Christopher Kojm.

NIC analyzuje klíčové otázky národní bezpečnosti podle podkladů od všech amerických zpravodajských agentur. Globální předpověď se snaží o "popis hnacích mechanismů budoucího vývoje", aby pomohla vládním orgánům připravit budoucí politické programy a strategie, uvedl Kojm podle agentury AP.

Tón náčrtu nové analýzy NIC je překvapivý svým střízlivým optimismem, vzhledem k tomu, že většina globálních výhledů z dílny zpravodajských služeb si libuje ve vykreslování stále nových hrozeb a katastrofických scénářů. Například analýza NIC z roku 2008 uváděla, že svět se v následujících dvou desetiletích stane nebezpečnější kvůli nedostatku pitné vody, potravin a přebytku zbraní, bude stále více pociťovat dopady globálního oteplování a snahy získat údajně klesající zásoby vody, jídla a energií rozpoutají konflikty mezi jednotlivými zeměmi.

Rozmach střední třídy

Letošní zpráva naopak předpokládá, že globální vzestup prosperity a rozmach střední třídy bude celkově pozitivním jevem. Negativa spojená s tlakem na zdroje bude lidstvo schopno řešit jako dosud, to znamená technologickým pokrokem.

Rostoucí střední třída bude stále méně tolerovat diktátorské a autoritářské režimy. "Dosavadní způsoby vládnutí bude v zemích s rostoucími příjmy stále obtížnější," řekl Kojm. Střední třídy budou mít vyšší aspirace a k prosazování svých zájmů budou její příslušníci vybaveni sociálními médii a dalšími technologiemi schopnými přispět ke svržení represivních vlád.

Vlivem růstu prosperity se poptávka po potravinách do roku 2030 zvýší podle NIC o 50 procent, třebaže velikost světové populace stoupne jen o 17 procent na 8,3 milionu. Téměř polovina lidí navíc bude žít v oblastech s nouzí o vodu. NIC však předpokládá, že problém dostatku potravin a vody pomohou řešit nové technologie.

Studna - ilustrační foto.

Studna - ilustrační foto.

Dál pokračovat bude podle NIC trend přesunu obyvatel do mést. Podíl obyvatel mést na světové populaci se z dnešních 50 procent zvýší na 60 procent.

Přetrvá trend silného růstu asijských ekonomik, avšak kvůli růstu průměrného věku v Číně by mohly nynější největší asijskou ekonomiku začít předstihovat země s levnější pracovní silou jako Indie nebo Indonésie, uvádí se ve zprávě.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...