1. března 2010 14:31 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Do stávkujícího Řecka přijeli komisaři. Požadují ještě tvrdší škrty

Řekové čekají, kdo jim pomůže | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řekové čekají, kdo jim pomůže | foto: Shutterstock

ATÉNY Řecko musí ještě více snížit své výdaje, aby se dostalo z dluhové krize. Uvedl to dnes evropský komisař pro ekonomické záležitosti Olli Rehn při návštěvě Řecka. Dodal, že požádal řeckou vládu, aby přišla v příštích dnech s ještě přísnějším plánem úsporných opatření, který by pomohl zemi dostat pod kontrolu obrovský rozpočtový deficit.

Před Rehnem navštívil zemi tým inspektorů Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, který měl zhodnotit, jak se zemi daří řešit dluhovou krizi a zda budou navrhovaná opatření dostatečná. Podle představitelů země se inspektoři domnívají, že se Řecku nepodaří splnit cíl snížení deficitu a bude muset přijmout další opatření. Současná úsporná opatření však v zemi vyvolala vlnu protestů.

Čtěte více

Problémy Řecka tak dopadají na celou eurozónu a mají negativní vliv na kurz eura. Média již delší dobu spekulují o tom, že by Německo nebo Francie mohly pomoci zemi a koupit řecké vládní obligace z plánované nové emise nebo alespoň poskytnout garance prostřednictvím svých státních bank. Zprávy však zatím oficiálně nikdo nepotvrdil.

Čtěte více

Předseda řecké vlády Jorgos Papandreu se má 5. března setkat v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a 9.března ve Washingtonu s Barackem Obamou.

Vláda v Aténách předložila Evropské komisi plán úspor, podle kterého by se schodek v letošním roce měl snížit z loňských téměř 13 procent na 8,7 procenta HDP a do roku 2012 má být pod třemi procenty.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz