2. prosince 2016 19:01 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Do systému EET do dnešních 17:00 přišlo 5,3 milionu účtenek

Provozní technik zprovozňuje přístroj pro EET. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Provozní technik zprovozňuje přístroj pro EET. | foto: ČTK

Restauratéři a hoteliéři od čtvrteční půlnoci do dnešních 17:00, tedy za dobu ostrého fungování elektronické evidence tržeb, odeslali na servery Finanční správy 5,3 milionu účtenek. Zároveň správa do dnešních 13:00 evidovala 130 oznámení o nevydání účtenky. V pátek to sdělila mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. Dodala, že systém funguje plynule a bez problémů.

Krátkodobě byla kvůli útoku kolem 15:00 jen nedostupná informační stránka etržby.cz. Server pouze poskytuje informace o EET a se samotnou evidencí a shromažďováním údajů z účtenek nesouvisí. „Následkem útoku tak byla pouze nedostupnost informačních internetových stránek, která byla obratem odstraněna. Praktickou činnost podnikatelů výpadek nijak nenarušil,“ uvedla Petlachová.

Do EET je zatím zapojeno podle DIČ 37.298 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se týká první vlna EET zhruba 40.000 podnikatelů. Podle posledního dostupného údaje z 28. listopadu bylo do evidence zaregistrováno 46.250 provozoven.

I podle serveru HlídačEET.cz, který monitoruje měření dostupnosti a rychlosti komunikace pokladen obchodníků se servery EET, je odezva systémů dobrá a systém pracuje bez problémů.

Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.