7. června 2009 16:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dohnal se stěhuje z luxusu, který za šéfa NKÚ platil stát

František Dohnal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Dohnal | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Předseda Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal po vlně kritiky opouští luxusní byt v Praze na Vinohradech, kde žije se svou rodinou. Měsíční nájem 76.000 tam za něj platí stát. Dohnala k přestěhování přinutil nátlak veřejnosti a médií.

O odchodu z bytu informoval Dohnal v soukromém mailu. "Ano, jedná se o jeho soukromé prohlášení," potvrdila serveru iDnes mluvčí úřadu Radka Burketová.

"V žádném případě nechci dopustit, aby otázka mého bydlení jakkoliv zpochybnila korektnost a kredibilitu nejen mojí práce," vysvětlil v dopise šéf NKÚ důvody, které ho vedly k ukončení nájemní smlouvy.

V minulých týdnech byl Dohnal pod velkým tlakem médií, politiků i zaměstnanců NKÚ, kritizovali ho za zbytečné rozhazování. Zaměstnavatel platí Dohnalovi dva luxusní firemní vozy BMW i soukromé auto.

"Chápu, že některé mé výroky týkající se této otázky nebyly nejšťastněji zvolené, a za ně jako takové se omlouvám, přestože byly míněny v dobré víře a ve smyslu, že standard bytu, který s rodinou používáme, nijak výrazně nevybočuje z úrovně obvyklé pro ústavní činitele na obdobné pozici," uvedl Dohnal.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?