6. dubna 2009 22:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dohoda o vládě platí, či ne? Topolánek počká do rána

Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA "Nejlepším řešením by bylo, aby vláda v demisi dovládla do předčasných voleb, nebo alespoň do konce evropského předsednictví," řekl po jednání ODS premiér v demisi Mirek Topolánek. Politická realita je ale podle něj jiná, a proto občanští demokraté i nadále podporují dohodu o vládě úředníků. Váhání ze strany lidovců a zelených Topolánkovi nevadí.

Topolánek tvrdí, že prohlášení KDU-ČSL o tom, že se nechtějí podílet na sestavení vlády, nepochopil. "Je to takové zásadové a velmi ostré lidovecké možná,"  uvedl.

Po jednání výkonné rady řekl, že je třeba oběma menším koaličním stranám dát ještě čas. Pokud by ale od dohody odstoupily, ponesou podle Topolánka odpovědnost za eskalaci politické krize.

Topolánek také výslovně nevyloučil, že se ODS pokusí spolu s ČSSD postavit vládu na principu velké koalice. Obě strany totiž mají v Poslanecké sněmovně i v Senátu tří pětinovou většinu, která je potřebná k prosazení jednorázového ústavního zákona o rozpuštění sněmovny a vyhlášení předčasných voleb.

"Jako dospělá strana, která coby vítěz voleb cítí odpovědnost vůči občanům, chceme co nejrychleji dospět k dohodě, která ukončí politickou krizi a zajistí konání předčasných voleb v nejbližším termínu," dodal.

Topolánek vyjádřil také přesvědčení, že stanovisko lidovců není jejich posledním slovem. "Všichni víme, že KDU-ČSL má stranické klání, stranický sjezd a já si osobně myslím, že to usnesení je poznamenáno bojem o budoucího předsedu KDU-ČSL," prohlásil.

"Pokud půjdeme do té dohody, tak je daleko důležitější, jestli splníme požadavek pana prezidenta a budeme mít 101 hlasů pro tuto vládu. Takže mě opravdu zajímá více diskuse s poslaneckými kluby a v tomto smyslu si určitě ponechávám otevřený prostor i pro jednání s poslaneckým klubem KDU-ČSL," prohlásil předseda ODS.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!