6. dubna 2009 17:52 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dohoda o vládě se hroutí, odmítli ji lidovci i zelení

PRAHA Lidovci se nebudou podílet na personálním obsazení nové vlády v čele se šéfem ČSÚ Janem Fischerem. Rozhodla o tom celostátní konference KDU-ČSL. Dohodu s ODS, ČSSD a SZ sice prý úplně ze stolu neshodili, o podpoře úřednické vlády ale rozhodnou až podle jejího programu a složení. V reakci na posun v postoji lidovců odmítli dohodu i zelení. Nebudou prý asistovat velké koalici ODS a ČSSD.

Zelení vyzvali strany k urychlenému jednání. Vznesou na něm požadavek, aby předsednictví EU dokončila současná vláda v demisi. Na tom samém trvá i předsednictvo lidovců. Obě strany chtějí i schválení Lisabonské smlouvy do 30. června.

Klaus a ČSSD dohodu podporují
Prezident Václav Klaus byl s dohodou o vládě v čele s Janem Fischerem spokojený. Ocenil zejména fakt, že se "nesmírně rozhádané strany" dokázaly dohodnout. Fischera považuje za uvážlivého člověka.

Nedělní dohoda odpovídala i představě ČSSD, proto o ní dál strana nejednala.Rozhodnutí lidovců znamená, že se nepodaří sestavit kabinet s podporou všech demokratických stran. ODS a ČSSD tak mohou vytvořit jen velkou koalici.

"Chceme stávající vládu do konce předsednictví, žádné experimenty," poslal LN textovou zprávu z jednání konference místopředseda David Macek.

Na řešení, ke kterému došli politici v pondělí večer, lidovcům vadí cesta, jakou se má politická scéna dobrat k předčasným volbám. Před speciálním zákonem o předčasném rozpuštění sněmovny, který označují za znásilnění ústavy, dávají přednost novele Ústavy, která leží v Senátu.

Ústavní novela senátorů ODS by umožnila prezidentovi, aby se souhlasem nadpoloviční většiny všech poslanců sněmovnu rozpustil a vyhlásil předčasné volby. Sociální demokraté normu ale už jednou odmítli s tím, že by novela umožnila prezidentovi a spřízněným stranám vyvolat předčasné volby kdykoli.

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek v reakci na postoj lidovců uvedl, že ten, kdo nedodrží nedělní dohodu "ponese odpovědnost za eskalaci politické krize, které tato dohoda zatím efektivně zabraňuje".

pdkPetr Kolář, Lidovky.cz, ČTK