23. února 2015 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dohoda s Řeky je jen příslib dalších půjček, píší v Německu

Ministři financí zemí eurozóny včetně Řecka dosáhli dohody o čtyřměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministři financí zemí eurozóny včetně Řecka dosáhli dohody o čtyřměsíčním... | foto: ČTK

BERLÍN V eurozóně se sice podařilo dospět ke kompromisu na záchranném programu pro Řecko, vyjednávání s Aténami ale ještě dlouho nebude u konce. Problém způsobuje i přetrvávající nedůvěra vůči Řecku, hodnotí výsledky pátečního jednání komentáře v německém tisku.

Záchranu Řecka však němečtí komentátoři považují za správný krok. Podle berlínského deníku Der Tagesspiegel znamená páteční dohoda pouze příslib dalších úvěrů pro řeckou vládu. Zásadní otázky ale zůstávají nevyjasněné. 

„Po dohodě v Bruselu stále zůstává otevřené, zda se řecký pacient vůbec může znovu hospodářsky uzdravit, zda se v Řecku podaří nový politický začátek a zda věřitelé vůbec někdy znovu uvidí své peníze,“ napsal list.

Poker není u konce

Atény intenzivně připravují seznam reforem, jehož odevzdání je podmínkou prodloužení úvěrového programu pro Řecko ze strany mezinárodních věřitelů. Definitivní podobu reforem prý politici konzultují s partnery a do Bruselu seznam odešlou podle páteční dohody ještě během pondělí.

Optimismus ale v Německu rozhodně není bezmezný. „Řecký poker ještě zdaleka není u konce. Nedůvěra je nadále velká,“ komentuje budoucí vývoj deník Die Welt. 

ČTĚTE TAKÉ:

„Nový týden začíná se starými otázkami: Dodrží řecká vláda dohodu? Jak daleko vyjdou (řecký premiér Alexis) Tsipras a jeho ministr financí Janis Varufakis vstříc věřitelům z eurozóny, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky? Bude to stačit, aby národní parlamenty ještě do konce měsíce schválily prodloužení záchranného programu o další čtyři měsíce?“ ptá se list.

Kromě aktuálních problémů se podle Weltu dají spory očekávat i v nadcházejících měsících. 

„Příští konflikt je nastaven nejpozději na duben. Tehdy bude přezkoumán řecký reformní program. Nejpozději na konci června se rozhodne, zda bude třeba třetí miliardový záchranný balíček, a to i kvůli tomu, že Atény budou muset v létě splatit několik úvěrů,“ uvedl deník.

Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung je páteční dohoda dobrým kompromisem. 

„Možná bylo hospodářsky zvládnutelné, a z pohledu finanční politiky dokonce správné, vyloučit Řecko z eurozóny. V Evropě by tak zavál nový vítr. Ale kdo seje vítr, musí počítat s tím, že může sklidit bouři. Grexit by vyvolal v Evropě hořkost, zlost a dokonce i nenávist, a to v takové míře, jakou díky bohu už dávno neznáme. A velká část z toho by směřovala proti Německu,“ uvedl deník. 

Podle něj je evropskou povinností Řecko zachránit.

Lidovky.cz, ČTK