30. dubna 2009 23:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dohody o nové vládě se hroutí

Topolánek a Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Topolánek a Fischer | foto: Viktor ChladLidové noviny

PRAHA Formování úřednické vlády se v den, kdy měla být oznámena jména ministrů, zkomplikovalo. Nejprve se předmětem sporů stala ministerská křesla, která měli původně zaujmout kandidáti lidovců. Večer pak nominace na složení nové vlády, s kterými designovaný premiér Jan Fischer seznámil šéfy ODS, ČSSD i SZ, vyvolaly kritiku těchto tří stran.

Fischer chce svůj návrh 1. května předložit prezidentovi Václavu Klausovi, šéfové stran by ale o složení kabinetu chtěli ještě jednat.

Podle předsedy ODS Mirka Topolánka i šéfa ČSSD Jiřího Paroubka neodpovídá Fischerův návrh dohodě představitelů politických stran. Podle Topolánka bez podpory stran nemá kabinet šanci získat důvěru sněmovny a zajistit správu země do předčasných voleb. Předseda Strany zelených Martin Bursík zase kritizoval, že Fischer nejprve řekl, že dohodu musí najít politici, pak podle něj designovaný premiér otočil o 180 stupňů.

Fischer nerespektoval návrh ČSSD, aby byl ministrem průmyslu a obchodu Ivo Pěgřímek. Místo něj designovaný premiér nominoval dosavadního náměstka ministra Milana Hovorku, který je údajně spjat s KDU-ČSL. Paroubek rovněž nesouhlasí s šéfem Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavem Mílem, kterého si Fischer vybral jako ministra financí místo Tomáše Uvíry, kterého navrhovala ODS.

Fischer podle Bursíka oznámil jména neúplné vládní sestavy bez ministra životního prostředí, čímž překvapil úplně všechny. Ladislav Miko, kterého SZ do funkce navrhovala, totiž neměl protikandidáta.

Už před polednem přišli s kritikou jednání o složení nové vlády zelení.

Vadilo jim, že ČSSD navrhla dalšího kandidáta na ministra kultury. Podle sociálních demokratů měla zase SZ nepřiměřené nároky. SZ hrozila i tím, že nedá úřednickému kabinetu důvěru.

Kdyby se tak stalo, úřednickou vládu by podpořili pouze poslanci ODS a ČSSD. Hlasů mají tyto dvě největší parlamentní strany ve sněmovně pro podporu vlády dostatek.

Podle původní dohody čtyř parlamentních stran, na které se podíleli i lidovci, měly strany dosavadní koalice navrhnout do vlády osm kandidátů a ČSSD sedm. Odstoupením KDU-ČSL se však stala situace nepřehlednou. Zelení a ODS nominovali kromě dvou kandidátů na kulturu dvojici také na ministerstvo školství. Předseda ČSSD tvrdí, že jedno z uvolněných míst by mělo patřit ČSSD.

Na ministra kultury proto Paroubek ve středu nominoval ředitele České filharmonie Václava Riedlbaucha. Funkci navrhly už před dvěma týdny obsadit i ODS a zelení, ODS nominovala šéfa technického muzea Horymíra Kubíčka a SZ Martu Smolíkovou.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?