7. září 2007 16:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dolar klesl pod 20 korun

Dolary | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolary | foto: Lidovky.cz

PRAHA Česká měna dnes poprvé ve své historii posílila pod hranici 20,00 Kč za dolar. Důvodem jejího zpevnění byl propad americké měny na světových trzích po zveřejnění dat o trhu práce v USA.

Koruna se odpoledne obchodovala za 19,98 Kč/USD, uvedl server Patria Online. Po 16:00 se ale česká měna vrátila zpět na 20,04 Kč/USD.

Za pádem dolaru stojí zpráva, že americká ekonomika v dubnu přišla zhruba o 4000 pracovních příležitostí, což je první pokles za čtyři roky. Analytici přitom čekali, že ekonomika bude v tvorbě nových míst pokračovat a vytvoří 110.000 příležitostí. Sílí tak přesvědčení, že americká centrální banka (Fed) ještě v září začne uvolňovat měnovou politiku.

"Po dnešních číslech z trhu práce je jasné, že se problémy přelévají i do širší ekonomiky. Zpomalení tempa růstu se tedy netýká jen úvěrového trhu a trhu bydlení. Fed už teď má zcela jednoznačný důvod ke snížení sazeb," řekl analytik investiční společnosti RBC Capital Markets Matthew Strauss.

Plus pro českou ekonomiku
Kořeny současných problémů sahají o několik let zpátky, kdy banky dávaly hypotéky prakticky všem, kdo si zažádali. Kvůli poklesu cen nemovitostí a růstu úroků jsou ale hypotéky pro část lidí drahé, takže roste počet těch, kteří nejsou schopni hradit měsíční splátky. Krize se sice týká pouze rizikovější kategorie hypoték, statistika ale naznačuje, že problémy mají i některé firmy.

Pokles pracovních míst a slabší zájem o nemovitosti by totiž mohl zabrzdit hospodářský růst, takže ekonomika může za určitých okolností sklouznout do recese, upozorní ekonomové.

Slabý dolar je pro českou ekonomiku spíše přínosem. Padající americká měna totiž pomáhá snižovat ceny benzinu a zemního plynu. Lidé také potřebují méně peněz na koupi počítačů, notebooků, fotoaparátů a další elektroniky z Asie nebo USA. Horší je však situace pro české vývozce, kteří za zboží dostávají dolary.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!