1. října 2013 9:49 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dolar po neúspěšném jednání v americkém Kongresu oslabuje

dolary - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy dolary - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN/NEW YORK Americký dolar na devizových trzích oslabuje, a reaguje tak na neúspěšné jednání v americkém Kongresu. Tamní zákonodárci se nedokázali shodnout na podobě zákona o státních výdajích, což znamená, že počínaje dneškem začínají Američané omezovat činnost některých státních institucí.

V USA začal nový fiskální rok a země urychleně potřebuje nový zákon o rozpočtu. Ke švýcarskému franku, který investoři v době nejistoty vnímají jako bezpečnou investici, dolar klesl na nejnižší hodnotu za rok a půl. K euru sestoupil na nejnižší hodnotu za osm měsíců.

Americká Sněmovna reprezentantů v pondělí odmítla schválit rozpočet na nový fiskální rok. Americká vláda tak nemá peníze na běžný provoz, což znamená zastavení činnosti některých úřadů. Podobná situace v USA nastala několikrát, naposledy před 17 lety.

ČTĚTE VÍCE:

Dolar ke švýcarskému franku dopoledne spadl až na 0,9004 CHF, což byla jeho nejnižší hodnota od dubna 2012. Problémy dolaru pak přispěly k růstu kurzu eura. Jednotná evropská měna stoupla o 0,4 procenta na 1,3580 USD, a dostala se tak nejvýše od 6. února.

Zatím není jasné, jak dlouho nynější situace v USA potrvá. V minulosti to bylo někdy pouhý jeden den, jindy ale i téměř celý měsíc. Ekonomové se obávají, že situace bude mít negativní dopady na americkou ekonomiku a přinutí tamní centrální banku (Fed) pokračovat v uvolněné měnové politice. To by znamenalo další přísun levných peněz na trhy.

Lidovky.cz, ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.