Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dopravní podnik přijde o 1,6 miliardy z EU na stavbu metra

Dopravní podnik Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní podnik Praha | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Pražský dopravní podnik (DPP) přijde o 1,6 miliardy korun z fondů EU na rozšíření metra A. Ministerstvo dopravy totiž ve čtvrtek oznámilo, že na projekt kvůli chybám v zadávacích řízeních přidělilo 7,4 miliardy korun. DPP však mohl získat takřka devět miliard. Vyplývá to z dokumentů ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Vedení DPP přitom ve čtvrtek tvrdilo, že o žádné peníze rozhodnutím ministerstva nepřijde.

"Dopravní podnik ani Praha o žádné peníze nepřichází," ujišťoval na čtvrteční tiskové konferenci nový ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. A podle dnešního vyjádření mluvčí Anety Řehkové na tom dopravní podnik trvá. Tvrdí, že v devíti miliardách jsou zahrnuty i národní zdroje. Veřejně přístupné dokumenty však hovoří jinak.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle aktuální Měsíční monitorovací zprávy o průběhu čerpání SF/ FS a národních zdrojů v programovém období 2007-2013 za měsíc září 2013, kterou na svých webových stránkách zveřejnilo MMR, podal pražský dopravní podnik jednu žádost na projekt týkající se pražského metra v celkové výši 18,4 miliardy korun.

U těchto projektů Evropská komise proplácí až 85 procent těchto nákladů. Při stanovování podmínek Operačního programu Doprava (OPD), kam spadá i dostavba pražského metra, však bylo na tuto stavbu přiděleno 5,1 procenta celkové alokace operačního programu. To je 8,978 miliardy korun. Pražský dopravní podnik tak mohl v současném programovém období získat na metro maximálně necelých devět miliard korun.

Ministerstvo dopravy jako řídící orgán OPD ale ve čtvrtek oznámilo, že kvůli porušení zákona o zadávání veřejných zakázek sníží maximální možný limit dotace o 25 procent a DPP vyplatí 7,4 miliardy korun. Rozdíl, o které dostavba metra A definitivně přijde, tak činí 1,6 miliardy korun.

Pochybení dopravního podniku

O zkrácení dotace ministerstvo dopravy rozhodlo kvůli výsledkům kontroly, podle které podnik pochybil ve dvou zadávacích řízeních na stavební a technologické práce. Podmínky prý byly diskriminační. V jednom případě údajně chybně stanovil příliš vysoký obrat firem, které měly možnost o zakázku na dostavbu metra usilovat.

Ve druhém případě chtěl, aby firma, která vyhraje tendr, měla česky hovořící zaměstnance. Obě zakázky se uskutečnily za éry exředitele podniku Martina Dvořáka. DPP s výtkami ministerstva nesouhlasí a hodlá se proti nim bránit. Na výši dotace to však vliv mít nebude.

Pražský magistrát se už před časem dohodl s Evropskou investiční bankou o poskytnutí úvěru, který mohl narůst až na 11 miliard korun. Původně sice nechtěla Praha čerpat tento úvěr celý, nyní však vedení města přiznává, že úvěrovou linku využije celou.

Záchrana? 3,7 miliardy

Částečnou záchranu pro DPP by mohlo znamenat 3,7 miliardy korun, které se mají na modernizaci a rozvoj pražského metra přesunout z Operačního programu Životního prostředí, které má problémy s čerpáním přidělených peněz.

Přesun ještě musí schválit Evropská komise, jejíž postoj kvůli odhaleným pochybením nemusí být vstřícný. I pokud by nakonec přesunutí peněz mezi operačními programy Brusel posvětil, nelze to považovat za kompenzaci za snížení dotace. Půjde případně o peníze navíc, které by DPP získal, i kdyby o výše uvedených 1,6 miliardy korun nepřišel.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...