27. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Poptávka po domovech pro seniory roste

Senioři (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senioři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Paní Jiřina Brůjová si ve svých pětašedesáti letech zažádala o přijetí do pražského domova důchodců. To se ovšem stalo před osmi lety. A dodnes se pro ni místo nenašlo. Dostat se do domova je totiž pro mnohé seniory stále obtížnější.

Stejně jako Jiřina Brůjová se marně dožadují místa v přeplněných pečovatelských domech desítky tisíc důchodců po celé zemi. Domovy seniorů evidují v současné době přes 60 tisíc odmítnutých žádostí o umístění. Momentálně je v Česku obsazen prakticky plný počet 38 728 lůžek.

Senioři čekají na volné místo až několik let

Čekací doba na volné místo bývá v lepším případě několik měsíců, častěji jde ale o roky. „Máme kolem tisíce žádostí o umístění, kterým nemůžeme vyhovět,“ říká lakonicky Eva Kalhousová, ředitelka pražského Domova pro seniory Elišky Purkyňové. O tom, zda se člověk do domova dostane, nerozhoduje v první řadě, kdy si o místo požádal. Větší vliv má spíše to, jak akutně potřebuje cizí pomoc a jestli je sám, nebo má ještě příbuzné, kteří by se o něj mohli starat. Nejhorší situace je v Praze. V některých případech tu člověk čeká na lůžko v domově důchodců přes deset let. Někdy se ale nemusí dočkat vůbec.

ČTĚTE TAKÉ:


Pár míst je naopak nyní volných třeba v Ústeckém nebo Libereckém kraji.
Ačkoli roste poptávka po domovech pro seniory, těchto zařízení nepřibývá a developerské firmy se do jejich staveb nehrnou. Plánované projekty kvůli krizi zastavují a odkládají. To je třeba případ Penzionu Borová ve středních Čechách, jehož dokončení se nyní o rok posunulo.

Některé kraje sice staví nebo dokončují domovy pro seniory dál, ale jde spíše o jednotlivé případy. „V tomto roce neočekáváme otevření více než deseti domovů. Větší aktivity a plány lze v tomto směru pozorovat v Praze nebo v Jihomoravském kraji,“ říká Jiří Horecký z Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

Kde ubytovat seniora-grafika

Kde ubytovat seniora-grafika


Proč tak rostou počty žadatelů o domovy důchodců? „Někdo už neutáhne byt, a protože malých, levných bytů je nedostatek, bere domov důchodců jako řešení. Někteří neprozřetelně přepíší svůj dům na potomky a pak jsou z něj vystrnaděni. Takových případů je více, než by se mohlo zdát,“ upozorňuje Lucie Vidovičová, socioložka z Masarykovy univerzity v Brně.

Řada lidí si podle ní navíc podává žádosti do domovů pro seniory takzvaně pro jistotu.
Naděje na zlepšení situace penzistů je přitom mizivá. Vzhledem ke stárnutí populace se demografové spíše obávají, že se situace bude rok od roku zhoršovat. Stárnutí, které je patrné už dnes, bude navíc dál rychle nabírat na obrátkách. Za 40 let už bude třetina obyvatel Česka starších 65 let.


Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!