8. října 2015 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dotace za 11 miliard míří do Prahy. Podpoří technologie i boj s chudobou

Evropská unie pomohla dotacemi při výstavbě nových stanic metra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie pomohla dotacemi při výstavbě nových stanic metra. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Operační program Praha – pól růstu Česka nahrazuje programy OP Praha – Adaptabilita a OP Praha – Konkurenceschopnost. Dotace ve výši 11 miliard korun budou směřovat na projekty v oblastech výzkumu, technologického rozvoje a inovací, udržitelné mobility, energetických úspor, sociálního začleňování, boje proti chudobě, podpory vzdělávání a zaměstnanosti.

Pro operační program Praha – pól růstu ČR byla Evropskou unií stanovena celková dotace ve výši 5,5 miliardy korun. Avšak protože hlavní město Praha je více rozvinutý region, Evropská unie požadovala, aby se na financování programu z 50 procent podílela i Česká republika. Dalších 5,5 miliardy korun tak program získal z národních zdrojů.

„Tím, že Praha je z pohledu poskytování evropských dotací specifická, budeme určitě lákat žadatele k podání maxima projektů ze všech oblastí, které můžeme dotovat. Je možné, že se jedná o poslední programové období v současné podobě a unikátní možnost získat dotace v takovém formátu a objemu se nemusí opakovat. Žadatelé by tedy neměli zbytečně otálet s přípravou projektových žádostí,“ říká mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman.

Typickým žadatelem o dotaci z operačního programu Praha – pól růstu ČR je zejména hlavní město Praha, pražské městské části, organizace zřízené a založené hlavním městem Prahou, městskými částmi, organizace pro výzkum a šíření znalostí, podnikatelské subjekty, nestátní neziskové organizace nebo profesní a zájmová sdružení.

ROZDĚLENÍ CELKOVÉ DOTACE

  • PO 1 – Posílení výzkumu, technologického rozvoje a inovací – 3,4 mld. Kč
  • PO 2 – Udržitelná mobilita a energetické úspory – 3,2 mld. Kč
  • PO 3 – Podpora sociálního začleňování a boj proti chudobě – 1,4 mld. Kč
  • PO 4 – Vzdělání a vzdělanost a podpora zaměstnanosti – 2,5 mld. Kč

Část peněz z programu zcela jistě připadne i Dopravnímu podniku hl. m. Prahy, Technické správě komunikací hl. m. Prahy, Správě železniční dopravní cesty a Ropidu. Šanci na získání dotace však mají i různá vzdělávací zařízení. V letošním roce budou vyhlášeny výzvy na projekty mířící na vzdělání a vzdělanost a podporu zaměstnanosti a technickou pomoc.

Text vyšel ve speciální příloze LN Dotace. Partnerem přílohy je Evropská komise.

Daniel Tácha