16. května 2018 9:19, aktualizováno  12:19 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dotační podvod na ministerstvu práce a sociálních věcí. Stíhaní jsou Drábek a Šiška

Jaromír Drábek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Drábek. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo práce a sociálních věcí oznámilo, že se přidává jako jedna z poškozených stran do trestního řízení, které má být vedeno proti dvěma bývalým vedoucím pracovníkům ministerstva, údajně má jít o exministra Drábka a jeho náměstka Šišku. V kauze má jít o dotační podvod a mezi stíhanými mají být i další pracovníci ministerstva.

Vyšetřování se má týkat exministra Nečasovy vlády Jaromíra Drábka, který v úřadu působil mezi lety 2010-2012. Dalším obviněným má být jeho náměstek Vladimír Šiška, který si již jeden trest odpykává. Informace o stíhaných přinesla server iDnes.cz.

Vyšetřování by se mělo týkat Institutu výchovy bezpečnosti práce, který byl převeden za příspěvkovou organizaci Fond dalšího vzdělávání, což podle vyšeřovatelů nemá zákonnou oporu.

„Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) vede trestní stíhání proti dvěma bývalým vedoucím představitelům Ministerstva práce a sociálních věcí,“ oznámil v tiskové zprávě mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Podle zprávy jsou dva bývalí pracovníci obviněni z „dotačního podvodu a trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, dílem dokonaného a dílem ve stadiu přípravy“.

„Jedná se o velmi závažnou problematiku ohrožující ve značném rozsahu jak ekonomické zájmy Česka, tak i ekonomické zájmy EU a poškozující zahraničně politické zájmy naší republiky. Navrhla jsem proto policejnímu prezidentovi zřízení zvláštní vyšetřovací skupiny za účelem objasnění trestné činnosti spáchané ke škodě majetku ČR v resortu MPSV,“ uvedla současná ministryně Jaroslava Němcová.

Ta navíc na ministerstvu zřídila pracovní skupinu, která se má zabývat ochranou majetku České republiky v těchto trestních věcech. Celkové vyčíslení škody vzniklé dotačním podvodem bude teprve předmětem trestního řízení. 

mbMichal Bernáth

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.