Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dovoz do Česka roste nejrychleji za posledních pět let

Balírna slušovické společnosti Oxalis, která se zabývá dovozem a zpracováním sypaných čajů a zrnkových káv.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balírna slušovické společnosti Oxalis, která se zabývá dovozem a zpracováním sypaných čajů a zrnkových káv. | foto: ČTK

PRAHA O výrazných 28 procent vzrostl v červnu objem dovozu do České republiky. Vyšším meziročním tempem rostl dovoz naposledy v listopadu 2004, kdy republika těžila z odstranění obchodních bariér po vstupu do Evropské unie.

Objem dovozu v peněžním vyjádření podle Českého statistického úřadu přesáhl 212 miliard korun. Jedná se tak o historicky nejvyšší červnový objem importu do Česka. V červnu 2008 byl navzdory vyšším cenám ropy a plynu a teprve slabým příznakům blížící se ekonomické krize dovoz o sedm miliard nižší.

"Základní struktura ukazuje, že se výrazně zvýšil zejména dovoz zboží investičního charakteru a také polotovarů, dílů a součástek. První naznačuje oživení investiční aktivity v domácí ekonomice, druhé souvisí s rychle rostoucí průmyslovou produkcí a její vysokou náročnosti na dovoz materiálů, polotovarů a dílů," uvedl k výsledkům zahraničního obchodu hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Jak je patrné z detailních čísel Českého statistického úřadu, nejrychleji roste dovoz dílů k počítačům, mobilním telefonům, televizorům a další elektronice. Jedná se o dodávky do tuzemských montážních závodů, které z nich následně kompletují hotové výrobky.

Pozitivní zprávou je pak podle ekonomů zvyšující se dovoz strojů a zařízení pro české průmyslové podniky. "Poslední doba podcenila hlavně dovoz technologií pro průmysl. Tyto technologie se v zájmu udržení konkurenceschopnosti budou nakonec muset dovézt. Na růst dovozů ale potlačí i rostoucí ceny surovin. Negativně se začne také projevovat silná koruna," zmínil analytik firmy Next Finance Vladimír Pikora.

Výdaje na dovoz ropy do Česka v červnu meziročně narostly o 93 procent a na dovoz zemního plynu o 53 procent. Kromě růstu cen paliv na světovém trhu se zde projevil také rostoucí objem importu daný růstem domácí ekonomiky.

V seznamu deseti největších položek českého dovozu lze přesto nalézt dvě skupiny zboží, kterých do země směřovalo méně než loni. Hodnota importu léčiv se v červnu snížila o 5,7 procenta a osobních aut o 2,9 procenta.

Další podrobnosti čtěte v sobotním vydání deníku 

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!